TK KBS

Dnes je streda 30. 09. 2020   Meniny má Jarolím       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ziolkovský: Bez čítania a poznania Svätého Písma nebudeme poznať Krista
P:3, 25. 01. 2020 08:05, DOMBratislava 25. januára (TK KBS) Nedeľa 26. januára sa v Katolíckej Cirkvi slávi ako Nedeľa Božieho Slova. Nedeľa je súčasťou Roku Božieho Slova. Rok Božieho Slova slávime od Prvej adventnej nedele do sviatku sv. Hieronyma (30. septembra 2020). Pri tejto príležitosti poskytol Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor riaditeľ Katolíckeho biblického diela na Slovensku (KBD), kňaz Anton Ziolkovský.

- Prečo sa tento rok slávi ako rok Božieho Slova?

Kardinál L. A. Tagle, ktorý je prezidentom Katolíckej biblickej federácie (nedávno sa stal prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov), prišiel s iniciatívou, aby sa pri príležitosti 1600. výročia smrti sv. Hieronyma, ktorý zasvätil svoj život prekladaniu Svätého Písma do latinčiny a z príležitosti 50. výročia založenia Katolíckej biblickej federácie, slávil od Prvej adventnej nedele Rok Božieho Slova.

Zároveň sa obrátil so žiadosťou na biskupské konferencie, aby si tento podnet osvojili. Zároveň Svätý otec František vydal 30. septembra 2019 motu proprio Aperuit illis, ktorým ustanovil slávenie Nedele Božieho Slova každoročne na tretiu nedeľu v cezročnom období.

Konferencia biskupov Slovenska si tieto návrhy osvojila a Rok Božieho Slova vyhlásila. Na jeho úvod zaznel na Prvú adventnú nedeľu pastiersky list KBS, v ktorom sme boli vyzvaní k väčšej pozornosti voči Božiemu slovu.

- Prečo je treba venovať zvýšenú pozornosť Svätému Písmu?

Sv. Hieronym vyslovil známu vetu „Kto nepozná Písmo, nepozná Krista“. Ak je naša kresťanská viera odpoveďou na Božie zjavenie, potom platí, že ak chceme, aby žila a rástla, potrebujeme z niečoho čerpať. Jediným prameňom Božieho zjavenia je Ježiš Kristus, ale dozvedáme sa o ňom cez Sväté Písmo a Tradíciu. Bez čítania a poznania Svätého Písma nebudeme poznať Krista.

- Sväté Písmo počúvame pri každej svätej omši, je to málo?

Ak môžeme prísť na svätú omšu iba v nedeľu a vo sviatok, je to málo. Božie slovo by sa malo stať našim každodenným chlebom. Cirkev veľmi múdro rozdelila čítania Svätého Písma počas liturgie do troch rokov. Jestvujú plánovacie diáre, ktoré umožňujú pri ich zachovaní prečítať Bibliu za jeden rok.

Treba si uvedomiť, že Sväté Písmo nie je bežnou knihou, ale je to zbierka spisov, ktoré boli napísané z inšpirácie Ducha Svätého. Naozaj sa nám cez ne prihovára Boh. Toto slovo má moc premeniť nás. Je to ako vystaviť sa slnku, tiež z neho načerpáme silu a energiu, aj keď si to neuvedomujeme. Čítať každodenne Sväté Písmo znamená otvoriť svoje srdce Božiemu pôsobeniu. Pre každého veriaceho by to malo byť samozrejmosťou.

- Čo by ste odporúčali ľuďom, ako majú prehlbiť vzťah k Božiemu slovu?

V každom veku je možné nájsť spôsob, ako si vytvoriť vzťah ku Svätému Písmu. Biblické príbehy sú opísané v knihách pre deti, k dispozícii sú obrázkové biblie i tie s reprodukciami vzácnych malieb. Písmo sa dá čítať na internete alebo počúvať vo forme audioknihy. Najjednoduchším spôsobom, ako začať s jeho čítaním, je prečítať si každý deň aktuálne liturgické čítania alebo sa pomodliť posvätné čítanie z breviára, ktoré vždy obsahuje úryvok z Biblie. Z čítania Svätého Písma sa tak môže stať pre nás každodenný rituál, kedy s vierou otvoríme Bohu svoje srdce, aby sme hľadali a plnili jeho vôľu.

- Ako často vy držíte v ruke Svaté Písmo?

Sväté Písmo čítam niekoľkokrát do dňa. Čítam ho, keď si pripravujem kázeň na svätú omšu. Modlím sa ho čítaním breviára. Okrem toho čítam ho na pokračovanie, to je nikdy nekončiaca lektúra. Keďže som sa stal riaditeľom Katolíckeho biblického diela, v poslednom období viac siaham aj po komentároch a odbornej biblickej literatúre.

- Ako sa do tohto roka zapája KBD?
Katolícke biblické dielo pripravuje komentáre k liturgickým čítaniam na nedele a sviatky, dajú sa nájsť na našej webovej stránke. Pripravujeme kurzy pre lektorov a chceme motivovať kňazov a katechétov, aby využili slávnosti svätého prijímania a sviatosti birmovania na lepšie zoznámenie sa detí a mládeže so Svätým Písmom. Okrem toho sme k dispozícii na konzultácie pre prácu biblických krúžkov, v prípade záujmu vieme pripraviť aj prednášku.

Pripravil: TK KBS / Radovan Pavlík( TK KBS, rp; rp ) 20200125002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020