TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícka univerzita si tento rok pripomína 20. výročie svojho založenia
P:3, 24. 01. 2020 14:55, DOMRužomberok 24. januára (TK KBS) Katolícka univerzita v Ružomberku (KU) si tento rok pripomína dvadsiate výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti si škola pripravila množstvo podujatí pre študentov i širokú verejnosť.

„Naším cieľom je posilniť našu identitu a zvýšiť povedomie o škole tak, aby čoraz viac mladých ľudí chcelo študovať na jedinej katolíckej univerzite na Slovensku. Aj naďalej chceme najmä skutkami napĺňať naše motto „formujeme myseľ a srdce,“ konštatoval rektor Jaroslav Demko vo svojom liste na Nedeľu KU.

Prvýkrát sa takáto nedeľa slávila na Slovensku už v roku 2010, tradične tento deň pripadá každý rok na poslednú nedeľu v mesiaci január. KU je už 20 rokov dynamicky sa rozvíjajúcou univerzitou s kvalitným univerzitným vzdelávaním, vedou a výskumom, ktorej absolventi sa uplatňujú na trhu práce. „Pri tejto príležitosti ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o vznik univerzity a jej rozvoj, či už ide o osobnosti, ktoré v sebe nosili sen o takejto škole alebo aj politikov, ktorí neváhali svojím hlasom v parlamente v roku 2000 podporiť vznik jedinej katolíckej univerzity na Slovensku,“ povedal rektor J. Demko.

Významnou novinkou v tomto roku bude prvý ročník multižánrového festivalu Akademický Ružomberok UNIUM, ktorý poskytne priestor študentom z domova i zo zahraničia prezentovať svoju umeleckú či vedeckú tvorbu. Uskutoční sa v dňoch 21. až 23. apríla 2020. „Aktuálne chystáme v univerzitnej knižnici miestnosť, v ktorej bude zmapovaná história školy. Zároveň to bude priestor na zhromažďovanie informácií o aktuálnom dianí univerzity. Pravdepodobne bude niesť názov Kabinet histórie Katolíckej univerzity, čím by sme chceli študentom i verejnosti pripomínať, že by sme nemali nezabúdať na našu históriu,“ ozrejmil Demko.

Podľa slov rektora KU sa v kabinete budú nachádzať rôzne historické predmety, ako napríklad prvé taláre či dokumentácia. Otvorenie kabinetu dejín a expozície o KU je naplánované v druhej polovici júna 2020.

Už 19. februára si KU pripravila pre obyvateľov mesta v ružomberskom Kine Kultúra filmovú prehliadku snázvom Ružomberok – univerzitné mesto. Na návštevníkov čakajú štyri filmy z prostredia vysokej školy, festival vyvrcholí slávnostnou premiérou nového dokumentárneho filmu Made in Ružomberok, ktorý natočil absolvent KU Jakub Krška.

Súčasťou tohoročných osláv 20-ich rokov KU bude aj Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční v utorok 4. februára, Detská univerzita pre najmenších a Letná univerzita pre stredoškolákov. Centrálne oslavy sú naplánované na 23. septembra 2020. Bližšie informácie osprievodných podujatiach nájdu záujemcovia na internetovej stránke školy.

KU vznikla v roku 2000 s dvoma fakultami – pedagogickou a filozofickou, postupne sa rozšírila aj o fakultu zdravotníctva a teologickú fakultu, ktorá sídli v Košiciach. Dnes sa v univerzitnom meste Ružomberok nachádza aj nová moderná budova univerzitnej knižnice a športové ihriská. Školu aktuálne navštevuje takmer tritisícsedemsto študentov z celého Slovenska, ktorí si môžu vybrať zo 70 študijných programov.

TK KBS informoval Martin Pinkoš( TK KBS, mpi; ml ) 20200124030   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 184 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020