[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 14. 04. 2021   Meniny má Justína       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sté výročie narodenia Chiary Lubichovej si pripomenuli v Košiciach
P:3, 24. 01. 2020 08:56, DOMKošice 24. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Sté výročie narodenia zakladateľky Hnutia Fokoláre Chiary Lubichovej si po hlavnom meste pripomenuli aj v Košiciach. V tamojšom Seminárnom kostole sa na svätej omši poďakovali Bohu za túto významnú ženu, ktorej život podstatne ovplyvnil mnohých.

Sympatizanti hnutia Fokoláre pôsobili v Košiciach koncom šesťdesiatych rokov a spoznávanie spirituality a prehlbovanie duchovného života prebiehalo zatiaľ len v malých skupinkách. Napriek tomu sa povedomie o hnutí pomaly šírilo a samotné meno Chiara Lubichová sa stalo pojmom. Zdôraznil to vo svojom príhovore kazateľ Anton Fabián. „Napísala a vyjadrovala to, čo sama prežila. Uvedomujeme si, že pre rodičov, pre vychovávateľov, pre kňazov, pre každého z nás to platí, aby sme nerozprávali teoreticky, akademicky, ale aby sme hovorili v sile skúseností z viery, v sile skúseností, ako je Boh ideálom nášho života a k čomu nás to pozýva a kam nás to posúva," uviedol.


V Košiciach už takmer tridsať rokov funguje ekumenické spoločenstvo cirkví, ktoré združuje všetky kresťanské cirkvi pôsobiace v meste. Táto dlhoročná bratská a plodná spolupráca začala aj vďaka členom hnutia Fokoláre, ktorí sú v ekuméne dodnes aktívni. Hovorí Pavol Dráb, kňaz, ktorý má v hnutí na starosti kňazov volontárov: „Boli sme tu traja takto kňazi, ktorí sme už toto hnutie spoznali, ktorí sme už aj čosi praktizovali, hej, z toho, čo nás Chiara naučila môžeme povedať. No a medzi nami práve sa zrodila myšlienka všimnúť si aj bratov z iných cirkví. Myslím takto farárov, kazateľov a tak ďalej," uviedol. 


Hnutie Fokoláre nazývané aj Máriino dielo dnes pôsobí v sto osemdesiatich krajinách sveta. Zakladateľka Chiara Lubichová je kandidátkou na blahorečenie. Diecézna fáza procesu sa skončila v novembri minulého roka.“


Zdroj: Rádio LUMEN / Martin Ďurčo

( TK KBS, rl, mdu; ml ) 20200124013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]