TK KBS

Dnes je streda 30. 09. 2020   Meniny má Jarolím       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na ekumenických modlitbách sa stretli študenti i predstavitelia cirkví
P:3, 23. 01. 2020 09:40, DOMBratislava 23. januára (TK KBS) Na ekumenických modlitbách sa v utorok tradične stretli aj študenti Rímskokatolíckej cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulty a Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského. Táto tradícia vznikla pred rokmi na podnet samotných študentov a vedenie oboch fakúlt túto myšlienku aktívne podporuje.

Ekumenickú bohoslužbu sprevádzali texty zo Skutkov apoštolov, ktoré hovoria o tom, ako Pavla prijali na Malte potom, ako stroskotala loď, na ktorej sa plavil. Druhým textom bolo Markovo evanjelium, kde Ježiš posiela učeníkov do celého sveta, aby krstili a ohlasovali evanjelium. Nad týmito biblickými textami sa v svojom príhovore zamýšľal dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Milan Jurík: „Práve spojenie textov vyjadruje, že súčasťou zvestovania evanjelia pre dnešného človeka je a má byť aj svedectvo lásky, pomoci, aby ľudí, ktorým zvestujeme evanjelium, sme doslova prekvapili láskou.“


Dekan Cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského Vladimír Turzo hovorí, že dnes veľmi cítime potrebu jednoty medzi kresťanmi. „Môžeme otvorene povedať, že sme v zápase, v boji proti indiferentizmu, nezáujmu, sekularizmu. A ak zostaneme spolu zjednotení, máme v tomto boji šancu obstáť. Ak nie, v boji jednoducho neobstojíme," uviedol pre Rádio LUMEN.


Bohoslovec bratislavského kňazského seminára Marek Vranka pripomína, že myšlienka spoločných modlitieb katolíkov a evanjelikov vzišla pred rokmi z iniciatívy samotných študentov. "Tak, aby sme sa o tom iba neučili, aby sme o tom iba nekázali ostatným, tak chceme aj z vlastnej iniciatívy na tom zapracovať," povedal. Bratislavskí katolícki bohoslovci a evanjelickí študenti teológie sa po ekumenickej bohoslužbe stretli aj na spoločnom agapé.

-

Vo františkánskom Kostole zvestovania Pána sa v rovnaký deň modlili zástupcovia šiestich kresťanských cirkví. Pridalo sa k nim okolo stopäťdesiat veriacich. Bohu odovzdali svoje prosby a odprosenia a zjednotili sa aj vo vyznaní viery a modlitbe Otčenáš. Príhovory predniesli kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák a gréckokatolícky kňaz Rastislav Čížik.

Rastislav Čížik je farár gréckokatolíckej farnosti Bratislava-Staré Mesto. Pripomenul, že slovo ekumenizmus znamená bývať v jednom dome. Z tohto cieľa má vychádzať každá ekumenická snaha. „Chceme ako cirkvi bývať v jednom dome? Najprv sa moje srdce musí stať domovom Boha. Možno Boh nesplní všetko, čo chcem, ale len preto, aby mi mohol dať všetko, čo potrebujem – seba samého," uviedol.


Daniel Pastirčák z Cirkvi bratskej dodal, že budovanie jednoty, prijatia a lásky sa najprv musí zrodiť v každom z nás. „Modlitba tu nie je na to, aby sme ňou menili svet podľa našich predstáv. Je tu na to, aby Boh menil nás podľa svojej vôle. Tým, že mení nás, mení cez nás i svet, v ktorom žijeme," uviedol. 


Za Rímskokatolícku cirkev sa na bohoslužbe zúčastnil predseda Rady pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy, kňaz Ľudovít Pokojný. Spoločnou modlitbou si podľa neho členovia rôznych cirkví uvedomujú, že jednota je dar z neba. „My nemôžeme vyprodukovať jednotu medzi nami, ale my iba môžeme prosiť o dar jednoty od Boha. Práve preto, aby sme v tej láske jeden druhého objavili ako dar pre seba, jeden pre druhého," uviedol.


Po skončení bohoslužby sa veriaci spolu s predstaviteľmi cirkví stretli aj na neformálnom agapé.“
Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák, Ján Heriban( TK KBS, rl, phu, phe; ml ) 20200123016   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020