TK KBS

Dnes je streda 01. 04. 2020   Meniny má Hugo       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny vysvetľujú Ježišove tituly Kristus a Syn človeka
P:3, 22. 01. 2020 08:00, DOMBratislava 22. januára (TK KBS) Odpoveď na túto otázku ponúka najnovšie číslo Katolíckych novín (4/2020). Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

-

Avíza na Katolícke noviny 4/2020:

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, ako súvisí sviatok Obrátenia svätého apoštola Pavla s modlitbami za jednotu kresťanov. Najzásadnejšia zmena v živote svätého Pavla nestratila nič na svojej aktuálnosti. Možno sa ňou inšpirovať pre ekuménu, ale aj pre osobný a spoločenský život.

Vysvetľujú Ježišove tituly Kristus a Syn človeka a dávajú odpoveď na otázky, či je možné ich voľne zamieňať a ktorý z nich lepšie vystihuje Ježišovu spásnu aktivitu. Tieto tituly Ježiša v evanjeliu odlišným spôsobom vystihujú jeho trvalé pôsobenie; nie sú rovnocenné, hoci oba sú jasným naplnením prorockých predpovedí.

Prinášajú rozhovor s biblistom Róbertom Lapkom o novom preklade Jánovho evanjelia. V Prvú adventnú nedeľu sme sa z pastierskeho listu dozvedeli o pripravovanom počine slovenských biblistov a filológov v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied. Od polovice decembra už Jánovo evanjelium. Nový preklad a krátky komentár sprístupnili v elektronickej podobe. Február by mal priniesť aj knižnú.

V reportáži predstavujú Arménsko, ktoré je malou krajinou, ale s veľkou vierou. Malý, ale neprehliadnuteľný národ s bohatým historickým dedičstvom má množstvo zvláštností: len tri milióny z jedenástich miliónov Arménov žijú v svojej vlasti, väčšinu tvorí rozsiahla diaspóra. Arméni na túto tému radi žartujú a o svojej domovine často vravia, že nejde o krajinu, ale len o ich propagačnú kanceláriu.

Rozprávajú sa s protosynkelom Prešovskej archieparchie Ľubomírom Petríkom o zosnulom biskupovi Jánovi Eugenovi Kočišovi, ktorý bol jednou z najvýznamnejších osobností Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Pomáhal jej v období zákazu a stál pri nej i pri znovuzrodení v roku 1968. Za svoju tajnú službu bol prenasledovaný i väznený, no vždy veril v Božiu prítomnosť. Zomrel 4. decembra 2019, deň po 52. výročí svojej tajnej biskupskej vysviacky.

Približujú charitné misie a ekologický rozvoj v Moldavsku. Charitný personál, ktorý sa príkladne stará o osamelých starých ľudí v mestách Balti a Kišiňov, môže byť pre mnohých povzbudzujúcim príkladom. A ekokomunita v obci Riscova, ktorá si všetko sebestačne dopestuje i vyrobí, je zase skvelou inšpiráciou. Aj takéto malé úspechy, naznačujúce zmenu k lepšiemu, mali možnosť vidieť počas svojej exkurzie do Moldavska mladí ľudia z Univerzity Palackého v Olomouci.

V seriáli Pod prikrývkou s knihou si môžete prečítať úryvok z diela Lorene Hanley Duquinovej Boh počúva. Skutočné príbehy vypočutých modlitieb.( TK KBS, za; ml ) 20200122010   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 155 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020