TK KBS

Dnes je piatok 02. 10. 2020   Meniny má Levoslav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež do Davosu: Základný princíp je brať ľudstvo ako jednu rodinu
P:3, 21. 01. 2020 15:25, ZAHVatikán 21. januára (RV) Pri príležitosti 50. výročia založenia Svetového ekonomického fóra bol tento rok do Davosu pozvaný aj pápež František. Svätý Otec sa účastníkom stretnutia prihovoril prostredníctvom posolstva, ktoré im v jeho mene odovzdal pri otvorení 21. januára kardinál Peter Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj.

Stretnutie vplyvných ekonomických lídrov a obchodných inovátorov sa tento rok zameriava na tému „kľúčových  rolí pre súdržný a udržateľný svet“ (Stakeholders for a Cohesive and Sustainable World).

Pápež František svoje posolstvo adresoval výkonnému predsedovi Svetového ekonomického fóra prof. Klausovi Schwabovi. V úvode oceňuje, že fórum počas svojej existencie poskytovalo „arénu, v ktorej sa môže politická vôľa a vzájomná spolupráca riadiť a posilňovať pri prekonávaní izolacionizmu, individualizmu a ideologickej kolonizácie, ktorá žiaľ priveľmi charakterizuje súčasnú debatu“.

Ďalej Svätý Otec zdôrazňuje, že základným východiskom pri uvažovaní musí byť chápanie ľudstva ako jednej veľkej rodiny: „Nosnou myšlienkou, na ktorú sa nikdy nesmie zabúdať, je to, že sme všetci členmi jednej ľudskej rodiny. Z tejto skutočnosti vyplýva morálna povinnosť starať sa jeden o druhého, ako aj vzťažný princíp klásť do samého centra verejnej politiky ľudskú osobu, a nie čisto len presadenie moci alebo zisku.“

Pápež pripomína potrebu prekonať čisto krátkodobé technologické a ekonomické prístupy a pamätať pri hľadaní riešenia problémov etickú dimenziu:

„Až príliš často materialistické a utilitaristické vízie, niekedy skryté, inokedy vychvaľované, vedú k praktikám a štruktúram motivovaným do veľkej miery, ba niekedy i kompletne, sebeckým záujmom. Je preň typické hľadieť na druhých ako na prostriedky na dosiahnutie istého cieľa, a zahŕňa nedostatok solidarity a dobročinnosti, ktorý na druhej strane dáva rásť skutočnej nespravodlivosti, pretože naozaj celostný ľudský rozvoj môže prekvitať len vtedy, keď sú do presadzovania spoločného dobra zahrnutí všetci členovia ľudskej rodiny a môžu k nemu prispievať. Pri hľadaní opravdivého pokroku nezabúdajme, že šliapať po dôstojnosti inej osoby znamená v skutočnosti oslabovať svoju vlastnú hodnotu“.

Pápež v textovom posolstve do Davosu cituje aj výzvu z encykliky Laudato si´ k obnovenému a celostnému etickému prístupu a vízii (č. 141).( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20200121027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020