[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do Európy prichádza podľa štatistík stále viac iránskych kresťanov
P:3, 21. 01. 2020 14:24, ZAH

Bratislava 21. januára (RV) Do Európy prichádza stále viac iránskych kresťanov. Väčšinou sa vierou nechvália, pretože sú nedôverčiví. Boja sa, že ich tajná islamská polícia môže sledovať aj za hranicami štátu. Hovorí o tom Jean-Marie Humeau, ktorý poskytuje pastoračnú starostlivosť iránskym kresťanom vo Francúzsku. Situácia kresťanov v Iráne sa zhoršuje, napriek oficiálnym deklaráciám o upevňovaní vatikánsko-iránskej spolupráce. Nedávno vláda vydala smernice, podľa ktorých moslimovia nesmú vo svojich firmách zamestnávať kresťanov. V najťažšej situácii sú však moslimovia, ktorí konvertujú na kresťanstvo. Paradoxne, napriek nepriaznivým podmienkam, takýchto prípadov pribúda, hovorí Humeau.

“Iránska ústava predpokladá existenciu dvoch katolíckych cirkví: arménskej a chaldejskej. Problém je však v tom, že od určitej doby narastá počet obrátení v tzv. domácich cirkvách. Zostávajú v týchto domácich komunitách, pretože zmena náboženstva je v islame zakázaná a trestá sa prísnymi trestami. Oficiálne cirkvi, uznané štátom, ich teda nemôžu prijať, zakazuje im to náboženská polícia. Kristove evanjelium však Iráncov priťahuje a nemálo z nich konvertuje. Keď však ich obrátenie vyjde najavo, nemôžu v Iráne zostať. Kresťania preto utekajú, najčastejšie cez Turecko, pretože tam môžu vycestovať na turistické vízum. Keď prichádzajú do Francúzska, nie sú príliš dobre prijímaní. Mnohým inštitúciám je ťažké pochopiť, že zmena náboženstva vyžaduje opustenie krajiny. Aj tak však prichádzajú a je ich stále viac. Snažíme sa teda v rámci katolíckych východných komunít zorganizovať určité štruktúry, v ktorých by mali byť prijímaní”.

Humea podotýka, že nie je ľahké získať dôveru iránskych kresťanov. Sú veľmi nedôverčiví. Vedia, že islamská náboženská polícia sa môže infiltrovať tiež do kresťanského prostredia vo Francúzsku. Pomáhame im, aby pri zachovaní všetkej dískretnosti nadviazali kontakt s inými kresťanskými utečencami z Iránu a aby mohli rozvinúť sieť vzťahov, dodáva francúzsky kňaz.

Zdroj: RV

( TK KBS, RV, rp; rp ) 20200121024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]