TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 02. 2020   Meniny má Roman, Romana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

  Top témy
Všetky
Pápež - Thajsko a Japonsko

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rektor Katolíckej univerzity napísal opäť tradičný list k Nedeli KU
P:3, 20. 01. 2020 11:45, DOMBratislava 20. januára (TK KBS) Posledná januárová nedeľa 26. januára 2020 bude už tradične venovaná Katolíckej univerzite v Ružomberku (KU). Počas nej sa môžu veriaci každoročne modliť za svoju jedinú katolícku univerzitu na Slovensku. Zmyslom slávenia „Nedele KU“ je poďakovanie všetkým priateľom, priaznivcom, dobrodincom a podporovateľom za modlitby, obety a každú pomoc a podporu venovanú Katolíckej univerzite. Pri tejto príležitosti prinášame list rektora KU Jaroslava Demka.

- -

List rektora KU pri príležitosti Nedele Katolíckej univerzity

Vážení priatelia,

v tomto roku si pripomíname 20 rokov od založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku. Jej príbeh môžeme bez zbytočného pátosu nazvať úspešným. Veď posúďte sami: trvalo iba „krátkych“ desať rokov od pádu komunizmu, kým vznikla nová, slobodná, verejná vysoká škola, ktorá sa môže hrdo hlásiť ku katolíckej viere a našim náboženským tradíciám a koreňom.

Katolícka univerzita v Ružomberku začínala v roku 2000 s dvoma fakultami – pedagogickou a filozofickou, postupne sa rozšírila aj o fakultu zdravotníctva a teologickú fakultu, ktorá sídli v Košiciach. Dnes vuniverzitnom meste Ružomberok nájdete aj novú modernú budovu univerzitnej knižnice a nové športové ihriská. KU dnes navštevuje takmer tritisícsedemsto študentov z celého Slovenska, ktorí si môžu vybrať zo 70 študijných programov.

Katolícka univerzita vRužomberku je dynamicky sa vyvíjajúcou univerzitou s kvalitným univerzitným vzdelávaním, vedou a výskumom, ktorej absolventi sa uplatňujú v študovaných profesiách. Sme otvorení každej zmysluplnej spolupráci a spolupracujeme s mnohými slovenskými univerzitami doma, ako aj v zahraničí. Veríme, že ako geografický stred Slovenska sa pre ostatných partnerov staneme akousi „centrálnou“, spájajúcou a zjednocujúcou univerzitou.

Pri aktuálnom dvadsiatom výročí KU ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o jej vznik a neskorší rozvoj, či už ide o osobnosti, ktoré v sebe nosili sen o takejto škole, alebo politikov, ktorí neváhali svojím hlasom v parlamente v roku 2000 podporiť vznik jedinej katolíckej univerzity na Slovensku.

Nemôžem však s vďakou obísť ani vás, ktorí ste v minulosti neváhali podporiť – morálne či materiálne – túto ustanovizeň. Ďakujem tiež rodinám, ktoré neváhali vyslať a ďalej dávajú študovať svoje deti študovať na Katolícku univerzitu do Ružomberka. Moja vďaka patrí vneposlednom rade aj pedagógom a zamestnancom, ktorí sa svojou prácou podieľajú na rozvoji našej alma mater.

Osobitná a náležitá vďaka patrí otcom biskupom, ktorí sa pred dvoma desaťročiami rozhodli, že zriaďovateľom novej vysokej školy bude Konferencia biskupov Slovenska. Naši otcovia biskupi sprevádzajú Katolícku univerzitu už dvadsať rokov svojimi modlitbami, radami a usmerneniami. Ďakujem im za to – a tiež prosím, aby nás ako dobrí pastieri viedli aj naďalej.

Príbeh Katolíckej univerzity píše ešte len svoje prvé stránky. Jej doterajších dvadsať rokov je smietkou oproti rokom, ktoré sú ešte pred ňou – ak ich dá Pán Boh.

Stojí pred nami veľké poslanie – pokračovať v budovaní Božieho diela. V našom prípade to znamená posväcovať (sa), pestovať rozum, múdrosť a vzťah k Pravde, a kultivovať myslenie mladých. Slovami nedávno svätorečného kardinála Johna Henryho Newmana, „ide nám o silu, stálosť, šírku a všestrannosť rozumu, ovládanie vlastných schopností a inštinktívne správny odhad vecí, ktoré sa pred nami objavia“.

Vážení dobrodinci, pri príležitosti Nedele Katolíckej univerzity, ktorá sa pripomína vždy v poslednú januárovú nedeľu, a pri 20. výročí vzniku našej najvyššej katolíckej vzdelávacej inštitúcie, vás prosím aj do ďalších rokov o vaše modlitby, podporu a priazeň pre Katolícku univerzitu. Naším cieľom je integrálny rozvoj človeka a dobro celej spoločnosti, preto aj naďalej chceme najmä skutkami napĺňať naše motto „formujeme mysle a srdcia“.

Na uskutočnenie tohto dôležitého poslania potrebujeme aj vás!

Jaroslav Demko
Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku

- -( TK KBS, jde; ml ) 20200120027   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 170 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2020