Tlačové stredisko Svätej stolice"> Tlačové stredisko Svätej stolice" />
[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Menovanie apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie
P:3, 20. 01. 2020 12:05, PRE

Vatikán 20. januára (VIS) Svätý Otec František menoval za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie pre katolíkov byzantského obradu J. Ex. Mons. Cyrila Vasiľa, SJ, titulárneho arcibiskupa Ptolemaidy v Líbyi, doteraz arcibiskupa - sekretára Kongregácie pre východné cirkvi.

Menovanie dnes zverejnilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

-----------------------------------------------------------------

Apoštolský administrátor sede plena je správca diecézy alebo eparchie. Vladyka Milan Chautur teda zostáva košickým eparchom. Arcibiskup Cyril Vasiľ je však menovaný za správcu eparchie.

Vladyka Cyril Vasiľ bol od mája 2009 sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. Menovaním za apoštolského administrátora Košickej eparchie ako sekretár kongregácie končí a príde pôsobiť na Slovensko.

Reakcia Cyrila Vasiľa na menovanie za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie

-----------------------------------------------------------------

Životopis Cyrila Vasiľa, SJ

Cyril Vasiľ SJ sa narodil 10. apríla 1965 v Košiciach. Po gymnáziu v Košiciach absolvoval v rokoch 1982-1987 teologické štúdiá na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave.

Vysvätený za kňaza bol 14. júna 1987 pre službu Prešovskej gréckokatolíckej eparchie. Ešte toho roku odišiel do Talianska a začal štúdium na Právnickej fakulte Pápežského východného inštitútu (PIO) v Ríme.

V roku 1989 dosiahol licenciát kánonického práva a v nasledujúcom roku vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Janove. Od roku 1992 už ako jezuita pokračoval v Ríme v doktorandskom štúdiu a v r. 1994 získal doktorát kánonického práva na Právnickej fakulte PIO.

Na fakulte ďalej pôsobil, od roku 2002 vo funkcii dekana a prorektora PIO a v roku 2007 sa stal rektorom PIO.

V roku 2009 ho pápež Benedikt XVI. vymenoval za sekretára Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme a menoval ho titulárnym arcibiskupom Ptolemaidy v Libyi.

Biskupskú konsekráciu prijal 14. júna 2009 z rúk biskupa Slavomira Miklovša. Jeho biskupské motto Parati semper (Vždy pripravení) korešponduje s jeho dlhoročnou činnosťou v skautingu v rámci Federácie skautov Európy.

Arcibiskup Vasiľ je autorom početných kníh a článkov a pravidelne spolupracuje s Vatikánskym rozhlasom.

-----------------------------------------------------------------

Životopis Milana Chautura (Viac)

Mons. Milan Chautur bol 11. januára 1992 vymenovaný za titulárneho biskupa Kresimenského a pomocného prešovského biskupa. Biskupskú vysviacku prijal 29. februára 1992.

Následne, 21. februára 1997 bol pápežom Jánom Pavlom II. menovaný za apoštolského exarchu novovytvoreného apoštolského exarchátu pre katolíkov byzantského obradu so sídlom v Košiciach.

Za košického eparchu ho vymenoval Svätý Otec Benedikt XVI. 30. januára 2008.

-----------------------------------------------------------------

Reakcia Milana Chautura na menovanie za apoštolského administrátora sede plena Košickej eparchie

"Rozhodnutie Svätého Otca prijímam s tou istou úctou a poslušnosťou, ako som prijal menovanie za biskupa pred 28 rokmi. V pokoji vždy urobím všetko tak, ako nástupca svätého Petra rozhodne.

Som veľmi rád, že budem mať vedľa seba biskupa, ktorý bude napomáhať dobru tejto Cirkvi," reagoval pre TK KBS Mons. Milan Chautur, košický eparcha.

-

Aktualizované

( TK KBS; VIS, RV jb, mk; ml, pz ) 20200120025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]