TK KBS

Dnes je streda 30. 09. 2020   Meniny má Jarolím       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ríme sa začal bohatý program Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov
P:3, 18. 01. 2020 19:36, ZAHRím 18. januára (RV) Dnešným dňom sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý vyvrcholí na Sviatok obrátenia sv. Pavla, 25. januára. Vo Večnom meste sa ekumenické podujatia konajú najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ale aj na iných miestach. Duchovné a liturgické podnety na tento rok pripravili kresťanské cirkvi na Malte.

Téma tohtoročného týždňa modlitieb za jednotu kresťanov hovorí o stroskotaní apoštola Pavla, keď sa v okovách plaví do Ríma. Stroskotancov sa ujali obyvatelia Malty a s ľudskosťou ich hostili tri mesiace. Členovia združenia s názvom „Kresťania na Malte pospolu“ (Christians Together in Malta) vybrali ako motto biblický verš zo Skutkov apoštolov: „Preukázali nám neobyčajnú láskavosť“ (28,2).

Ekumenický týždeň vyvrcholí v Ríme v budúcu sobotu, keď ho pápež František ukončí slávením vešpier o 17.30 v Bazilike sv. Pavla  za hradbami za účasti predstaviteľov rozličných kresťanských denominácií.

Predseda Rady cirkví v rámci Malty a tamojšej diecéznej ekumenickej komisie Mons. Hector Scerri pre Vatikánsky rozhlas vysvetľuje výber tohtoročnej témy:

„Je to úryvok, ktorý hovorí o príchode, o stroskotaní sv. Pavla na Malte a o pohostinnosti, ktorej sa týmto ľuďom v ťažkostiach dostalo. Mysleli sme na túto tému pohostinnosti v ekumenickej oblasti. Je našou povinnosťou, aby sme ako kresťania pochádzajúci z rozličných Cirkví boli medzi sebou prívetiví a vzájomne sa prijímali. Ale je tu aj druhý veľmi dôležitý odkaz, ktorý sa vzťahuje na ľudí, ktorí opúšťajú svoje krajiny a nachádzajú sa v ťažkostiach pri týchto nebezpečných cestách po mori. Preto vybraná téma pozýva všetkých kresťanov po celom svete k reflexii o povolaní k pohostinnosti. Prirodzene, vždy máme na mysli Kristovo pozvanie pomáhať ľuďom v núdzi, pretože ten najmenší z našich bratov je Ježišom.“

Počínajúc dnešným dňom sa v diecézach a farnostiach po celom svete konajú spoločné ekumenické modlitby kresťanov. Výnimkou nie je ani Rím, kde budú aktivity sústredené najmä v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ktorú majú v duchovnej správe benediktíni.

Počas siedmich dní sa tu budú konať večerné modlitby za prítomnosti jednej z rímskych komunít rozličných kresťanských denominácií, ako sú: luteránska komunita, anglikánska komunita, rumunská  pravoslávna diecéza v Ríme, valdézska komunita, koptská pravoslávna komunita a ruská pravoslávna komunita.

V Bazilike sv. Pavla za hradbami sú v tomto osobitnom týždni vystavené pozostatky sv. Timoteja. Pred urnou s jeho relikviami bude v stredu 22. januára modlitba Akathistos, ktorú budú sláviť biskup a kňazi Rumunskej pravoslávnej diecézy v Taliansku.

V ten istý deň sa vo Farnosti „Gesú di Nazareth“ uskutoční ekumenická vigília Rímskej diecézy za účasti rímskeho vikára kardinála Angela De Donatis. Ekumenické modlitby a prednášky sa budú konať i v iných rímskych kostoloch, ako sú katolícky Kostol sv. Brigity, kam príde i ekumenická delegácia z Fínska, Anglikánske centrum v Ríme, Kostol Evanjelickej luteránskej cirkvi v Ríme, Centrum Pro unione, či Pápežská univerzita sv. Tomáša Akvinského Angelicum.

-
Snímka: Ilustračná( TK KBS, RV zk; ml ) 20200118012   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020