[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 06. 2021   Meniny má Vasil       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Organizácia Open Doors: Každý ôsmy kresťan je prenasledovaný
P:3, 17. 01. 2020 10:50, ZAH

Rím 17. januára (RV) Dvestošesťdesiat miliónov kresťanov bolo v minulom roku vystavených nátlaku a násiliu kvôli svojej viere. Píše o tom výročná správa evanjelickej mimovládnej organizácie Open Doors.

Na svete žijú v súčasnosti asi dve miliardy kresťanov. Zo správy organizácie pôsobiacej v 70 krajinách vyplýva, že takmer každý ôsmy z nich zažil prenasledovanie pre svoju vieru. Oproti 245 miliónom v roku 2018 uvádza správa za uplynulý rok o 15 miliónov prenasledovaných viac. Nárast súvisí s trendami v niektorých veľkých krajinách ako India a Čína a s džihádizmom v subsaharskej Afrike, ktorý dnes rozsieva najviac obetí, pripomína riaditeľ talianskej sekcie Open Doors Cristian Nani:

"Celá subsaharská oblasť je destabilizovaná. Džihádizmus sa šíri, môžeme rozlíšiť asi 27 radikálnych islamistických skupín, ktorých hlavným cieľom je eliminácia kresťanov. Uviedol by som príklad - prídu do obce na severe Burkina Faso a vyhlásia trojdňové ultimátium, počas ktorého majú kresťanské rodiny možnosť odísť. Pokiaľ nepočúvnu, zavraždia ich."

Open Doors vypočítava 11 štátov, v ktorých dochádza "k extrémnemu prenasledovaniu". Už od roku 1993 vypracováva závery na základe informácií o náboženskej slobode v súkromnej i verejnej sfére (všíma si možnosť modliť sa a čítať Bibliu, uzatvárať medzikonfesné manželstvo, konvertovať k inej viere, ale tiež nátlak na dodržiavanie predpísaného oblečenia, pracovnú diskrimináciu, rešpektovanie ľudských práv, kontrolu občanov alebo ničenie kostolov) a systematizuje informácie o obetiach nábožensky motivovaného násilia na kresťanoch (vraždy, znásilnenia, väznenie bez procesu, agresia, sexuálne zneužívanie).

Na čele smutnej klasifikácie sa už od roku 2002 objavuje Severná Kórea. Open Doors odhaduje, že 300 tisíc kresťanov v tejto krajine žije v strachu z odsúdenia na smrť alebo nútených prác, pokiaľ by ich viera vyšla najavo. Nasleduje Afganistan, Somálsko, Líbya, Pakistan, Eritrea, Sudán, Jemen, Irán, India a Sýria.

"V oblastiach konfliktu na Blízkom východe musíme konštatovať de facto vyhladenie kresťanských komunít. V roku 2003 žilo v Iraku 1,5 milióna kresťanov. Dnes sa hovorí 202 tisícoch, tzn. úbytok o 87 percent. Dochádza k postupnej eliminácii kresťanskej prítomnosti, priživované prenasledovaním, ktoré zraňuje kresťanské komunity. Hoci teda v regióne dochádza ku konfliktom medzi rôznymi frakciami islamu, je tiež pravda, že jednu vec majú spoločnú: zhodujú sa v tom, že kresťania majú z tejto oblasti zmiznúť. Podobne zo Sýrie zmizlo od začiatku občianskej vojny 66 % kresťanov."

Podľa správy Open Doors bolo v minulom roku zabitých kvôli viere 2 983 kresťanov. Oproti predchádzajúcemu roku ich počet klesol vďaka menšiemu počtu vrážd v Nigérii, hoci táto krajina stále zostáva na prvom mieste (1 350), nasledovaná Stredoafrickou republikou (924) a Srí Lankou (200), kde došlo v apríli k teroristickému útoku na tri kostoly. Správa však uvádza, že údaje sú podhodnotené, pretože veľa prípadov médiá zamlčiavajú a na verejnosť neprenikajú správy o úmrtiach spôsobených dlhodobou diskrimináciou, ako napríklad obmedzenie prístupu k pitnej vode alebo k lekárskej starostlivosti.

Na zozname 50 krajín, v ktorých sa žije kresťanom ťažko, sa objavuje v súvislosti s atentátmi teroristov z Boko Haram Kamerun, Niger a Burkina Faso, kde sa tiež rozmáha islamistický terorizmus. Do prvej desiatky sa dostala India, kde je kresťanská menšina považovaná za hrozbu pre národnú identitu. Napríklad v štáte Himáčalpradéš na severe krajiny bol v auguste sprísnený zákon proti konverziám, ktorý trestá akékoľvek nabádanie k zmene náboženstva piatmi rokmi väzenia.

Na vyššie miesto v miere prenasledovania postúpila Čína, kde žije asi 90 miliónov kresťanov. Správa Open Doors hovorí o zničení viac než päť a pol tisíc kostolov (5 576) za minulý rok a upozorňuje na stále rafinovanejšie obmedzovanie náboženských slobôd vďaka použitu biometrických technológií a umelej inteligencie.

Na tlačovej konfernecii predložila Open Doors aj správu o násilí páchanom na kresťanských ženách:

"Uvedomujeme si, že nie sme o všetkom dokonale informovaní, avšak zhromaždili sme osem a pol tisíc prípadov sexuálneho násilia namiereného proti kresťanských ženám. Ide o ženy, ktoré boli unesené, znásilnené a niekedy bohužiaľ zavraždené. Vieme však, že je to iba špička ľadovca. Je tu aj veľká oblasť nútených sobášov, ktoré zatiaľ nie sme schopní dobre sledovať," hovorí pre Vatikánsky rozhlsa Cristian Nani, riaditeľ talianskej sekcie Open Doors.

( TK KBS, rv cz, job, ml; pz ) 20200117020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]