TK KBS

Dnes je streda 30. 09. 2020   Meniny má Jarolím       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyhlasujem, že rekonštrukcia Haiti je dielom Cirkvi, tvrdí misionárka
P:3, 16. 01. 2020 11:21, ZAHHaiti 16. januára (RV) Pred desiatimi rokmi postihlo karibský ostrovný štát Haiti ničivé zemetrasenie, ktoré túto krajinu, jednu z najchudobnejších na svete, premenilo na pustatinu. Doteraz nie je istý počet obetí, ktorý sa pohybuje od 200 do 500 tisíc.

Takmer 60-tisíc Haiťanov dnes žije s dvomi dolármi na deň a pol milióna ľudí nemá prístrešie. V najväčšom tábore pre týchto obyvateľov na okraji hlavného mesta žije 300-tisíc ľudí. Maddalena Boschetti, janovská misionárka fidei donum, prežila nielen tragické chvíle, ale aj súčasnú zdĺhavú rekonštrukciu, o ktorej hovorí aj pre Vatikánsky rozhlas:

"Zemetrasenie bolo desivé, neušetrilo ani jednu haitskú rodinu, každá niekoho stratila. V blízkosti hlavného mesta je hromadný hrob, v ktorom sú ostatky viac ako stotisíc osôb z 300-tisíc obetí. Táto tragická udalosť sa stala akýmsi predelom v novodobej histórii Haiti, kde sa dnes hovorí o živote pred zemetrasením a po ňom."

Na Haiti panujú polemiky o investícii viac než šiestich miliárd dolárov, ktoré na rekonštrukciu krajiny uvoľnilo OSN a ďalší darcovia. Podľa kritikov sa z tohto fondu, spravovaného bývalým prezidentom USA Billom Clintonom, dostala k lokálnym podnikom iba dve percentá.

"Hoci sa rozsiahle hovorilo o rekonštrukcii, robilo sa tak podľa našich západných myšlienkových vzorcov a praxi neziskových organizácií. To bolo veľká chyba. Medzinárodné sily podľa zabehnutej praxe vyžadovali spoluprácu miestnych inštitúcii, ktoré tu však nie sú alebo existujú iba nominálne, takže takéto riešenia boli iba fantáziou, hovorí v rozhovore talianska misionárka.

"Môžem naopak s pýchou a hrdosťou vyhlásiť, že celá podstatná rekonštrukcia Haiti je previazaná s cirkvou, s misionármi, ktorí na tomto mieste už roky žijú, dokázali zmapovať potreby miestnych obyvateľov a konkrétne uskutočniť mnohé dobré diela vďaka fondom, ktoré zhromaždili. Všetci misionári uskutočnili niečo veľkého."

Kamiliáni majú novú nemocnicu a rozšírili súčasnú nemocnicu pre postihnutých, ktoré zemetrasenie ušetrilo. Misionári sv. Karla (skalabriáni) vybudovali niekoľko obcí pre ľudí bez domova. "Rada by som tiež pripomenula Malé sestry Ježišove bl. Karla Foucaulda, francúzsku kongregáciu rehoľníčok Ježiša a Márie a ich členku, sestru Isu Sola Matás, našu španielsku priateľku, ktorá po zemetrasenie založila veľmi potrebné protetické laboratórium a bola zavraždená pri lúpežnom prepadnutí pred tromi rokmi," pokračuje.

"Viaceré zdroje na obnovu Haiti sa pravdepodobne vyparili, nehovorí sa o číslach ani o zodpovedných. V dôsledku tejto sa situácia v krajine naďalej degeneruje, vládne tu zmätok, narastá agresia - a to bohužiaľ i voči cudzincom. Ľudia na vidieku, ktorí tvoria úplnú väčšinu krajiny, trpia hladom. Podľa správy o potravinovej sebestačnosti je Haiti na 111. mieste zo 117 krajín. Hlad ženie mladých ľudí do miest, kde sa kvôli nedostatku práce začleňujú do rôznych gangov. Vytráca sa zmysel pre ľudskosť," opisuje situáciu v Haiti Maddalena Boschetti.( TK KBS, rv cz, jag; ml ) 20200116024   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020