TK KBS

Dnes je nedeľa 27. 09. 2020   Meniny má Cyprián       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Juhosudánski lídri podpísali v Ríme dohodu o ukončení násilia
P:3, 14. 01. 2020 13:59, ZAHVatikán 14. januára (RV) Predstavitelia juhosudánskej vlády a Aliancie opozičných hnutí Južného Sudánu (SSOMA) podpísali v nedeľu 12. januára v Ríme na pôde Komunity Sant´Egidio dohodu o ukončení násilia (počnúc 15. januárom 2020).

Silným povzbudením k dosiahnutiu dohody bolo gesto pápeža Františka z 11. apríla minulého roka, keď sa na záver duchovnej obnovy pre juhosudánskych lídrov pokľakol k nohám rivalov, aby im pobozkal nohy.

Text dohody podpísali v nedeľu v Ríme zástupcovia vlády Južného Sudánu spolu so zástupcami Aliancie SSOMA, ktorá združuje všetky opozičné hnutia, aj tie, ktoré sa predtým nepripojili k mierovej dohode z Addis Abbeby. Podpísaný dokument predstavili v pondelok 13. januára v sídle Komunity Sant´Egidio na tlačovej konferencii. Generálny sekretár Komunity Sant´Egidio Marco Impagliazzo sa o význame udalosti vyjadril týmito slovami:

„Rímska deklarácia pre mierový proces v Južnom Sudáne má obrovský význam, pretože je výsledkom intenzívnej práce trvajúcej vyše dvoch rokov a úsilia, ktoré sa Komunita rozhodla vyvinúť na uľahčenie politického dialógu v Južnom Sudáne. Mierová dohoda znamená nový zrod tejto krajiny a možnosť politického dialógu rozličných strán okolo stola bez hádok. Pápež František sa svojím gestom dotkol ich srdca a priviedol ich k serióznemu hľadaniu cesty zmierenia.“   

Signatári potvrdili, že ochotne umožnia miestnym a medzinárodným organizáciám vrátane mimovládnych stály a neprerušený prísun humanitárnej pomoci v záujme zníženia utrpenia obyvateľstva, tvrdo postihnutého okrem vojny aj povodňami.

„Máme ešte dlhú cestu pred sebou, prosíme vás, aby ste nás neopúšťali, ale pokračovali vo vašej spolupráci s nami,“ uviedol na pôde Komunity Sant´Egidio vedúci delegácie juhosudánskej vlády Barnaba Marial Benjamin.

Predstaviteľ hostiteľskej organizácie Marco Impagliazzo ubezpečil o pokračovaní v doterajšom úsilí: „Budeme naďalej sledovať tento proces a zakrátko bude nové stretnutie, aby sme správne chápali, ako uvádzať do praxe mechanizmy prímeria a navrhli agendu jednotlivých krokov na začatie opravdivého politického dialógu.“

Pápež Franatišek už viac ráz vyjadril túžbu navštíviť Južný Sudán za podmienky, že to miestna situácia umožní. Po tom, ako bol pri prvom pokuse nútený cestu odložiť, vyslovil prianie, aby sa mohla uskutočniť v roku 2020. Návštevu plánuje v ekumenickom duchu spolu s anglikánskym arcibiskupom Canterbury Justinom Welbym a niekdajším presbyteriánskym moderátorom Johnom Chalmersom. Svätý Otec potvrdil tento zámer aj vo svojom novoročnom stretnutí s diplomatickým zborov 9. januára vo Vatikáne.

O podmienkach zrealizovateľnosti cesty sa hovorí v komuniké zo stretnutia pápeža Františka s canterburským arcibiskupom Welbym 13. novembra v Ríme. Konkrétne to znamená, že znepriatelené strany v Južnom Sudáne musia v horizonte februára 2020 (t. j. do 100 dní od výzvy) sformovať vládu národnej jednoty.

Juhosudánskym lídrom vlády i opozície Salva Kiirovi a Riekovi Macharovi zaslali pápež František, Justin Welby a John Chalmers 25. decembra aj ďalšie povzbudenie v podobe spoločného posolstva k Vianočným sviatkom so žičením mieru celej krajine a s povzbudením k pokroku v úsilí o jeho dosiahnutie.( TK KBS, RV jb; ml ) 20200114033   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020