[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 26. 11. 2020   Meniny má Kornel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave odhalili pamätnú tabuľu saleziánovi Ernestovi Macákovi
P:3, 14. 01. 2020 10:04, DOMBratislava 14. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) V Bratislave odhalili pamätnú tabuľu saleziánovi Ernestovi Macákovi pri príležitosti stého výročia jeho narodenia. Tabuľu osadili na saleziánskom Kostole Panny Márie pomocnice kresťanov na Miletičovej ulici. V tomto kostole bola aj spomienková svätá omša na tohto bývalého provinciála saleziánov na Slovensku. Kazateľ salezián Marián Valábek vyslovil nádej, že tento kňaz bude raz aj na oltári.

Ernest Macák prešiel krutým komunistickým väzením, aby pod tlakom trýznenia neprezradil spolubratov, hral vyše trinásť rokov blázna. V roku 1968 sa mu podarilo dostať do Talianska, odkiaľ pomáhal pašovať na Slovensko literatúru, písal knihy a spolupracoval s Vatikánskym rozhlasom. Salezián Marián Valábek si spomína na dona Ernesta Macáka ešte z rozprávania rodičov, ktorí o ňom hovorili ako o kňazovi, ktorý čítal komunistami zakázaný pastiersky list.

„O každého sa zaujímal a hľadal, čo si Boh praje. A pomáhal hľadať aj druhým. Učil nás rozlišovať. Môj drahý, jak sa máš? To bolo typické preňho, že takto vždy sa prihovoril človekovi a najmä k tým, ktorí boli mladí a poznali ho. Myslím, že je načase, aby sme pomaličky zbierali materiály a rozbehli proces blahorečenia či svätorečenia," uviedol Valábek.


Don Marián Husár, ktorý je farárom na Miletičovej ulici v Bratislave, vyzdvihuje Ernesta Macáka ako príklad krásnej vernosti počas ťažkého obdobia totality. „My sa tešíme, že sme mohli odhaliť pamätnú tabuľu don Ernesta Macáka. Všetky tie prenasledovania ho nezlomili, ale práve ešte ho tak prehĺbili vo vzťahu k pánu Bohu. A stal sa pre nás takým veľkým príkladom a zároveň aj takým veľkým duchovným otcom, ktorý nás veľmi tak povzbudzoval, vyžarovala z neho úžasná dobrota.“


Salezián Andrej Kňaze mal Ernesta Macáka tri roky ako svojho spovedníka. „Veľa múdrosti, veľa svätosti v takom priamom kontakte naživo, super chlap, naozaj. Svätý salezián. Som mal tiež také obdobie takej komplikované obdobie v mojom povolaní a čo mi vtedy poradil, bolo to veľmi pekné a pomohlo to," povedal. Ernest Macák zomrel v októbri 2016 vo veku deväťdesiatšesť rokov. Jeho život charakterizovalo heslo Všetko je milosť a dar a cez všetko sa dá v živote premodliť.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák( TK KBS, rl, phu; ml ) 20200114018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]