[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

FKI rozhodlo, že sa založí nové kresťanské hnutie Kresťan na vidieku
P:3, 13. 01. 2020 10:54, DOM

Poprad 13. januára (TK KBS) V sobotu 11. januára sa v Poprade konalo pracovné stretnutie, ktoré prediskutovalo založenie hnutia Kresťan na vidieku (KNV), ktorého cieľom je podpora viery a všestranného zlepšenia kvality života na vidieku.

Na stretnutí sa zúčastnili vladyka Mons. Peter Rusnák, duchovný sprievodca FKI, generálny vikár Spišskej diecézy Mons. Anton Tyrol, členovia predsedníctva FKI Tomáš Kuzár, Katka Hulmanová a Pavol Kossey a desiatka aktívnych ľudí z rôznych regiónov Slovenska, ktorí chcú prispieť k povzneseniu slovenského vidieka. Hosťom bola Veronika Stich, dlhoročná členka nemeckého Katolíckeho hnutia vidieka, (KLB) ktorá pomáha pri formovaní a vzniku slovenského vidieckeho hnutia.

Vladyka Rusnák na úvod predostrel hlboký význam krstu Pána Ježiša. Krst je znakom obrátenia, zanechania hriechu a hľadania Boha. Ježiš, ktorý bol bez hriechu, vzal na seba všetky hriechy sveta, všetku slabosť človeka a vyniesol ju v sebaobetovaní až na kríž. Ponorením sa do vôd Jordánu a následným vynorením symbolicky naznačuje smrť všetkého hriešneho a slabého a povstanie nového Božieho človeka, ktorý má objavovať Boží zámer - lásku a múdrosť Boha vo všetkých realitách tohto sveta.

Ježiš sa nebál žiadnej situácie – či stretnutia s malomocným, či komunikácie s ľahkou ženou. Tak aj my máme posväcovať tento svet. Podmienkou je, že patríme bezpodmienečne Kristovi a nespoliehame sa na seba, ale na jeho milosť a silu. Nové hnutie Kresťan na vidieku má tiež vstúpiť do tohto sveta, aby jeho členovia s Božou pomocou posväcovali tento svet – cez malé spoločenstvá, cez rodinné farmy, prácu s Rómami a cez iné činnosti, ktoré jeho členovia budú vyvíjať.

Na stretnutí odznelo množstvo nápadov, ktoré sa hnutie bude snažiť napĺňať. Najdôležitejším výsledkom stretnutia bolo prediskutovanie návrhu stanov, ktoré pripravila Katarína Hulmanová. Ona bola pred niekoľkými rokmi iniciátorkou tohto projektu, keď ešte ako predsedníčka FKI nadviazala spoluprácu s Veronikou Stich a KLB. Účastníci stretnutia ocenili skúsenosti KLB a boli vďační, že sa môžu inšpirovať činnosťou tejto organizácie, ktorá veľmi pomohla pri udržaní a rozvoji nemeckého vidieka.

Hodnotami hnutiaby mali byť - kresťanská láska, etika permakultúry – trvalo udržateľnej kultúry, angažovanosť, iniciatívnosť, spolupráca. Oblasti, ktorým sa bude hnutie predovšetkým venovať sú - duchovná formácia, vzdelávanie, komunitný život tak vo farnosti ako i v obci, zamestnanosť a zachovanie životného prostredia v duchu encykliky Laudato si. Osobitnou charakteristikou bude tiež podpora rodiny a napomáhanie zmierenia Rómov a majoritnej populácie.

Veľmi povzbudivo znela skúsenosť rómskeho kňaza Igora Čikoša, z Gréckokatolíckej rómskej misie. Podľa jeho skúseností sociálna chudoba je predovšetkým odrazom duchovnej chudoby. Ak sa Róm obráti, zmení sa celý jeho život vrátane vzťahov, rodiny i práce. Ak nie sú sociálne zmeny spojené s duchovným obrátením, spravidla nie sú trvalé. Ďalší účastníci, ktorí už niekoľko rokov rozvíjajú vlastné rodinné farmy, potvrdili pozitívny vplyv takejto formy života na súdržnosť rodiny.

Účastníci sa zhodli, že hoci základom oživenia vidieka je oživenie viery, KNV musí podporovať integrálny rozvoj – teda aj nové pracovné príležitosti, rozvoj infraštruktúry, možnosti vzdelávania, zdravotnej a sociálnej starostlivosti i kultúry. Vyjadrili ochotu podieľať sa na ďalšej práci pri rozbiehaní KNV. Predsavzali si, že do konca mája zaregistrujú KNV ako občianske združenie, aby ho na Dni mladého farmára, 7. júna v Liesku, mohli už predstaviť širšej verejnosti. 

TK KBS informoval Pavol Kossey

( TK KBS, pko; ml ) 20200113020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]