TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V nedeľu Krstu Pána pápež pokrstil v Sixtínskej kaplnke 32 detí
P:3, 12. 01. 2020 18:21, ZAHVatikán 12. januára (RV) V nedeľu 12. januára Cirkev slávila sviatok Krstu Krista Pána, ktorý je bodkou za Vianočným obdobím a začiatkom liturgického obdobia „Cez rok“. Ako je už tradíciou, pápež František v tento deň celebroval svätú omšu v Sixtínskej kaplnke, pri ktorej udelil krst deťom z rodín vatikánskych zamestnancov.

Krst tento rok prijalo celkovo 32 detí, 18 chlapcov a 14 dievčat. Svätý Otec ich hneď v úvode obradu poznačil na čele znakom kríža, čo vzápätí urobili aj ich rodičia. V homílii sa Pápež František prihovoril rodičom stručnými a spontánnymi slovami. Skutočnosť, že priniesli dieťa na krst, nazval „skutkom spravodlivosti“ voči nemu, aby mohlo rásť v milosti Ducha Svätého. Prítomných 29 rodičovských párov a tiež krstných rodičov povzbudil k výchove detí vo viere:

„Tak ako Ježiš, ktorý išiel prijať krst, vy prinášate vaše deti. A Ježiš odpovedal Jánovi: «nech sa splní všetko, čo je spravodlivé». Pokrstiť dieťa je aktom spravodlivosti voči nemu. Prečo? Pretože mu v krste dávame poklad, v krste mu dávame záruku: Ducha Svätého.

Dieťa vychádza so silou Ducha vo svojom vnútri, toho Ducha, ktorý ho bude brániť, pomáhať mu počas celého života. Preto je také dôležité pokrstiť ich už v detstve, aby rástli so silou Ducha Svätého.

Toto je odkaz, ktorý som vám dnes chcel odovzdať. Dnes si neste vaše deti s Duchom Svätým vo vnútri a starajte sa o to, aby rástli so svetlom a silou Ducha Svätého, a to katechézou, pomocou, ponaučeniami a príkladom, ktorý im budete dávať doma“.

Nasledovali litánie so vzývaním všetkých svätých v podaní zboru Sixtínskej kaplnky, ktorý tradične sprevádza krstnú slávnosť v Nedeľu Pánovho krstu. Nad krstiteľnicou pri horiacej veľkonočnej svieci potom pápež František osobne pokrstil „v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“ všetkých 32 detí, medzi ktorými bolo aj niekoľko dvojčiat. S udeľovaním pomazaní olejom katechumenov a krizmou, ktoré sú súčasťou krstu, mu asistovali biskupi Georg Gaenswein a Fernando Vergez Alzaga.

( TK KBS, RV jb; pz ) 20200112001   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020