TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj na Slovensku sa uskutoční Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov
P:3, 10. 01. 2020 13:35, DOMBratislava 10. januára (TK KBS) Katolícka cirkev bude tento mesiac sláviť tradičný Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Táto tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra 1965, keď krátko pred uzavretím Druhého vatikánskeho koncilu, pozval ekumenických pozorovateľov na slávenie liturgie v Bazilike svätého Pavla za hradbami, aby sa im poďakoval za ich účasť na koncile.

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami sv. Petra (Katedra) a sv. Pavla (Obrátenie), čo im dodalo symbolický význam. Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, takže cirkvi organizujú Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926), ktoré tiež symbolizujú jednotu Cirkvi. Každoročne na tento týždeň pripravujú texty – príručku ako pomoc pre ekumenické liturgické slávenia.

-

Tohtoročná téma týždňa znie "Preukázali nám neobyčajnú láskavosť" (Skutky apoštolov 28, 2). Materiály spoločne pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov a Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví. Z anglického originálu ich preložila Eva Guldanová. Záujemcovia ich nájdu na internetovej stránke www.kbs.sk .

Cirkvám a kresťanským spoločenstvám, ktoré slávia Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov prostredníctvom jednej spoločnej bohoslužby, ponúka materiál poriadok ekumenickej bohoslužby. Cirkvi a kresťanské spoločenstvá si môžu zaradiť texty z Týždňa modlitieb aj do svojich vlastných bohoslužieb. Podľa prostredia, v ktorom sa nachádzajú, možno primerane použiť modlitby z ekumenickej bohoslužby, materiál na „osem dní” a výber ďalších modlitieb.

Spoločenstvá, ktoré slávia Týždeň modlitieb v rámci svojich každodenných bohoslužieb, môžu počas tohto týždňa čerpať námety z materiálu na „osem dní“. Tí, ktorí by chceli viesť biblické hodiny na tému Týždňa modlitieb, majú možnosť ako základ použiť biblické texty a zamyslenia ponúknuté v materiáli na „osem dní“. Ich každodenné spoločné stretnutia môžu uzavrieť prosebnými modlitbami.

Materiály na Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov v roku 2020 pripravili kresťanské cirkvi na Malte a Gozo (združenie Kresťania spolu na Malte (Christians Together in Malta)).

V septembri 2017 Rímskokatolícka biskupská konferencia a Kresťania spolu na Malte (Maltská Ekumenická rada cirkví) poverili Mons.. Hectora Scerriho sformovaním ekumenického Prípravného výboru, ktorý by zostavil materiál na rok 2020. Každý rok 10. februára slávia mnohí kresťania na Malte Pamiatku stroskotania sv. Pavla. Týmto sviatkom si pripomínajú príchod kresťanskej viery na ich ostrovy a ďakujú zaň.

Text zo Skutkov apoštolov, ktorý bol zvolený na tohtoročný Týždeň modlitieb, je biblickým čítaním, ktoré používajú kresťania na Malte v tento sviatok. Preukázali nám neobyčajnú láskavosť. (Skutky apoštolov 28, 2)

Keďže sú Malťania ostrovný národ, lode sú dôležitou súčasťou ich života. Biblické čítanie, ktoré je súčasťou tejto bohoslužby, opisuje nebezpečnú plavbu apoštola Pavla po mori. Loď symbolizuje tiež cestu, niekedy búrlivú, k jednote, ktorú kresťania spolu konajú. Z týchto dôvodov navrhujeme, aby bola v bohoslužobnom priestore ešte pred začiatkom bohoslužby umiestnená loď alebo veľký model lode.

Vzhľadom na dĺžku a technický námornícky jazyk textu z knihy Skutkov apoštolov, je potrebné venovať zvláštnu pozornosť tomu, aby bol pekne prednesený. Možno zvážiť rozdelenie textu medzi viacerých čítajúcich, použitie dramatizácie biblického textu, alebo iných prostriedkov, ktoré by uľahčili poslucháčom sledovať biblické čítanie. Text môže byť zvestovaný z miesta v blízkosti lode, píše ecav.sk.

-

Na Slovensku sa pri príležitosti tohto týždňa koná viacero ekumenických bohoslužieb. Celoslovenská ekumenická bohoslužba bude 19. januára 2020 v kostole sv. Anny v Trnave (Uršulínky) o 10:00 a v priamom prenose ju ponúkne RTVS na Dvojke.

ekumenicka bohosluzba ruzomberok

Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice pozýva na Ekumenickú bohoslužbu slova (EBS) v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov 2020. Uskutoční sa 20. januára 2020 o 18:00 v Historickej radnici na Hlavnej č. 56 v Košiciach. Hlavným celebrantom EBS bude protosynkel Gréckokatolíckej eparchie v Košiciach, archimandrita Jaroslav Lajčiak, informoval Radoslav Lojan, moderátor Ekumenického spoločenstva.

Zilina, ekumena

Viadňový program chystajú v Žiline, kde sa budú modlitby na rozličných miestach. V piatok 24. januára 2020 o 18:00 bude ekumenická bohoslužba v Kostole sv. Barbory na Hurbanovej 14 v Žiline.

Bratislava, ekumena

V Bratislave sa stretnú kresťania zo siedmich cirkví a cirkevných spoločenstiev 21. januára o 17:30 vo františkánskom kostole, aby sa zjednotili v modlitbe "za jednotu medzi kresťanmi a za zmierenie vo svete". "Srdečne pozývame všetkých mužov, ženy, mládež a seniorov, ktorým leží tento Ježišov sen na srdci, aby prišli sa s nami modliť za tieto dva tak nesmierne aktuálne úmysly," informovala Terézia Lenczová z Rady pre ekumenizmus bratislavskej arcidiecézy.

V Nitre sa uskutočnia ekumenické bohoslužby v utorok 21. januára 2020 o 18:00 v Kostole Sv. Ducha ECAV na ulici Fr. Mojtu, kde slávnostným kazateľom bude farár farnosti sv. Urbana v Nitre na Zobore Dr. Milan Polák, a v piatok 24. januára 2020 o 18:45 vo farskom kostole sv. Gorazda na Klokočine, kde bude slávnostným kazateľom zborový farár Evanjelického cirkevného zboru ECAV v Nitre Ivan Boženík, informovalo Nitrianske biskupstvo.

-
Poznámka: Aktualizované( TK KBS, ml; ml ) 20200110037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020