[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 07. 2021   Meniny má Anna, Hana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica je 50 rokov pozorovateľom pri Rade Európy v Štrasburgu
P:3, 09. 01. 2020 11:09, ZAH

Bratislava 9. januára (TK KBS) Už 50 rokov má Svätá stolica status pozorovateľa pri Rade Európy v Štrasburgu. Vatikánsky predstaviteľ Marco Ganci povedal, že je dôležité rozsievať, nechať zaznieť svoj hlas a prinášať hlas tých, ktorí ho nemajú.

Status stáleho pozorovateľa, ktorý bol dohodnutý 7. marca 1970, zavŕšil vývoj oficiálnych vzťahov medzi Svätou stolicou a Radou Európy nadviazaných v roku 1962. Pri príležitosti okrúhleho výročia prebieha v Štrasburgu sympózium, ktoré pripomína najmä návštevu dvoch pápežov v tejto inštitúcii. Jána Pavla II. v roku 1988 a Františka v roku 2014. Sympózium sa koná pod názvom “Budovať spoločne Európu. 50 rokov Svätej stolice v rade Európy”, pretože ako pripomína Ganci, európska jednota musí byť prácou všetkých a nielen jednej, či druhej strany. “Rada Európy sa zaoberá predovšetkým otázkami ako sú demokracia, zákonnosť a ľudské práva. To sú všetko veci, ktoré Svätá stolica sleduje s veľkou pozornosťou a vyjadruje sa k nim. Ide o oficiálne stanoviská, magistérium, posolstvá Svätého Otca, príhovory dvoch pápežov v Štrasburgu. Ale na druhej strane tiež vysokí predstavitelia Rady Európy navštevujú Vatikán, pápež ich prijíma. Nabádame k budovaniu solidárnejšej, spravodlivejšej a ľudskejšej Európy, ktorá je založená na mieri a hodnotách. Zvláštnu pozornosť venujeme tiež problémom migrácie, náboženskej slobody, medzináboženskému a interkultúrnemu dialógu. To sú základné témy, ktorými sa zaoberá Svätá Stolica.”

Na úvod sympózia vystúpil vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi arcibiskup Paul Richard Gallagher s príspevkom, v ktorom sa dotkol menovaných priorít Svätej stolice na medzinárodnej platforme. Okrem iného upozornil na niektoré nedorozumenia v debate o migrácii. Za nedorozumenie označil predstavu asimilácie branej ako rezignáciu na vlastnú identitu a prijatie identity hosťujúceho národa, tak aj predstavu uzavretosti migrantov do vlastného geta. Za žiadúce označil vzájomné vychádzanie v ústrety a obohacovanie “rôznymi svetmi”, ktoré vďaka migrácii nadväzujú vzťah.

“Tretie nedorozumenie vedie k predstave, že vzhľadom k migračnému fenoménu by mali cieľové krajiny rezignovať na vlastnú identitu z rešpektu k iným identitám. Tento postoj predstavuje hrozbu pre občianske spolužitie ako také. V skutočnosti tam, kde sa človek nemá možnosť slobodne vyjadrovať v obavách, aby neurážal citlivosť druhých, dochádza k fenoménu odcudzenia založeného na najnižšom spoločnom menovateli, ktorý napokon vedie k vytváraniu beztvarej spoločnosti, v ktorej chýbajú ideály a ktorá sa môže stať ľahkou korisťou chvíľkových vášní,” varoval arcibiskup Gallagher v diagnóze situácií, ktoré sú viditeľné v západných krajinách.

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi tiež varoval pred divokým rozvojom migrácie, ktorá sa stáva plodnou pôdou pre obchod s ľuďmi, zneužívanie a verbovanie do kriminálnych skupín. Ako dodal, k riešeniu výziev migrácie nepostačuje čisto legalistický prístup, ale je potrebné na širokej univerzálnej úrovni usilovať o vytvorenie novej mentality, “pretože riziko migrácie bez ľudskosti zostáva veľmi vysoké,” zdôraznil vatikánsky predstaviteľ.

Zdroj: vaticannews.va

( TK KBS, rv cz; rp ) 20200109015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]