[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 08. 12. 2022   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V liturgickom kalendári je dnes spomienka na mučeníka Titusa Zemana
P:3, 08. 01. 2020 10:08, DOM

Bratislava 8. januára (TK KBS) V liturgickom kalendári je dnes spomienka na slovenského blahoslaveného, saleziána kňaza a mučeníka Titusa Zemana. Je to deň, kedy v roku 1969 zomrel. Veriaci sa môžu zúčastniť na svätých omšiach ku cti nového blahoslaveného vo všetkých kostoloch a kaplnkách rehole saleziánov a rovnako vo Vajnoroch. Všade tam je možné si uctiť aj relikvie bl. Titusa.

Keďže Titus Zeman patril medzi saleziánov, v ich kostoloch je spomienka na neho pri liturgii povinná. V ostatných kostoloch najmä v bratislavskej arcidiecéze, na ktorej území Titus Zeman žil a zomrel, ale aj v iných diecézach na Slovensku, majú kňazi možnosť zvoliť si 8. januára texty svätej omše ku cti tohto mučeníka a v takom prípade svätú omšu slúžia v červenom rúchu. Texty pre svätú omšu ku cti bl. Titusa Zemana zverejnila (stiahnuť vo formáte PDF) Konferencia biskupov Slovenska na svojej internetovej stránke.

V dnešný sviatok blahoslaveného mučeníka saleziána Titusa Zemana privítajú jeho relikvie vo farnosti Závod, pri rieke Morave, kadiaľ v roku 1950 Titus Zeman prechádzal so skupinami do Rakúska.

Počas minulého roka pribudlo na Slovensku ďalších 26 miest, kde si veriaci uctievajú relikvie tohto prvého slovenského blahoslaveného rímskokatolíckeho kňaza, mučeníka. Medzi týmito miestami je napríklad Bazilika Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej, Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Michalovciach, Kostol svätých Cyrila a Metoda v Poprade či Kostol sv. Mikuláša v Liptovskom Mikuláši, a ďalšie. Relikviu prijala v minulom roku aj väzenská kaplnka vo väznici v meste Teplice v severozápadných Čechách a taktiež pútnické miesto Hora Butkov. Od slávnosti blahorečenia Titusa Zemana darovali saleziáni pre kostoly či kaplnky na Slovensku alebo v Čechách už takmer 250 relikvií.

V minulom roku tiež vznikla v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom mobilná aplikácia Titus Zeman pre systém Android, ktorá ponúka sprievodcu po miestach života a utrpenia bl. Titusa na území regiónov Bratislavy, Trnavy i Záhoria. K aplikácii sa záujemcovia dostanú aj cez webstránku tituszeman.sk .

Kompletné pokyny k liturgii sú k dispozícii aj na webovej stránke tituszeman.sk v časti Liturgia na 8. januára. Tam je možné nájsť aj texty na modlitbu breviára pre tento deň a tiež znotovaný hymnus ku cti bl. Titusa Zemana, ktorý zaznel pri jeho blahorečení. Pri osobnej modlitbe môžu veriaci zvlášť v tento deň pridať zvolanie „Blahoslavený Titusa Zeman, oroduj za nás,“ čím si aj osobne uctia jeho spomienku.

Blahoslavený mučeník salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese vo februári 1952 odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie. Slávnosť blahorečenia sa konala 30. septembra 2017 v Bratislave-Petržalke.

TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB( TK KBS, tiz; rp ) 20200108016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Sudáne

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23