TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom Františkom: Zo stretnutia s Ježišom sa vráťme iní
P:3, 06. 01. 2020 17:10, ZAHVatikán 6. januára (RV) Prinášame slová pápeža Františka, ktorými sa pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána na slávnosť Zjavenia Pána 6. januára 2020 prihovoril z okna Apoštolského paláca okolo 50 tisíc veriacim na Vatikánskom námestí.

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Slávime Slávnosť Zjavenia Pána, pripomienku mudrcov z Orientu, ktorí nasledujúc hviezdu prišli do Betlehema navštíviť novonarodeného Mesiáša. Na konci evanjeliového rozprávania (Mt 2,1-12) sa hovorí, že mudrci „keď vo sne dostali pokyn, aby sa nevracali k Herodesovi, inou cestou sa vrátili do svojej krajiny“ (v. 12). Inou cestou.

Títo mudrci, pochádzajúci zo vzdialených končín, po dlhej ceste a dlhom, zaiste i namáhavom a ťažkom hľadaní, nachádzajú toho, ktorého túžili poznať. A keď už konečne prídu do cieľa, poklonia sa pred Dieťaťom a jeho matkou, uctia si ho, ponúknu mu svoje vzácne dary. Potom sa neodkladne vydávajú na cestu späť do svojej krajiny. Ale to stretnutie s Dieťaťom ich zmenilo.

Stretnutie s Ježišom mudrcov nezdržiava, naopak, vlieva im nový elán vrátiť sa do ich krajiny, aby vyrozprávali, čo videli a radosť, ktorú zakúsili. V tomto sa prejavuje Boží štýl, jeho spôsob zjavenia sa v dejinách. Stretnutie s Bohom nás neblokuje, ale oslobodzuje; neuväzňuje nás, ale vysiela nás na cestu, vracia nás späť na zvyčajné miesta nášho bytia. Miesta sú a budú tie isté, ale my, po stretnutí s Ježišom, nie sme ako pred tým. Stretnutie s Ježišom nás mení, transformuje nás.

Evanjelista Matúš zdôrazňuje, že mudrci sa vrátili do svojej krajiny „inou cestou“ (porov. v. 12). Zmenili svoju cestu na anjelovo varovanie, aby nenarazili na Herodesa a jeho úklady moci. Každé zakúsenie stretnutia s Ježišom nás núti vydať sa inými cestami, lebo od neho pochádza sila dobra, ktorá uzdravuje srdce a odďaľuje nás od zlého.

Medzi kontinuitou a novosťou vládne múdra dynamika: vrátiť sa „do vlastnej krajiny“, ale „inou cestou“. Z toho vyplýva, že je na nás, aby sme zmenili, premenili náš vlastný spôsob života, hoci naďalej v tom istom prostredí ako vždy, aby sme upravili kritériá posudzovania reality, ktorá nás obklopuje. V tomto je rozdiel medzi pravým Bohom a zradnými bôžikmi, ako sú peniaze, moc, úspech... Medzi Bohom a tými, čo ti sľubujú týchto bôžikov, ako sú veštci, vykladači z karát, čarodejníci.

Rozdiel je v tom, že bôžikovia si nás naväzujú na seba, robia nás závislými na idoloch, a my sa ich zmocňujeme. Pravý Boh nás neuväzňuje, ani sa nenechá nami uväzniť: otvára nám cesty novosti a slobody, pretože on je Otec, ktorý je vždy s nami, aby nás viedol k rastu. Ak sa stretávaš s Ježišom, ak más s ním duchovné stretnutie, pamätaj: musíš sa vrátiť na tie isté miesta ako vždy, ale inou cestou, iným štýlom. Je to tak, takýto je Duch Svätý, ktorého nám Ježiš dáva, a ktorý nám premieňa srdce.

Prosme svätú Pannu Máriu, aby sme sa mohli stať svedkami Krista tam, kde sme, novým životom, premeneným jeho láskou.

Preložila: Slovenská redakcia VR, Martina Korytiaková( TK KBS, RV mk, jb; ml ) 20200106010   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020