TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 07. 2020   Meniny má Cyril a Metod       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatky Bohozjavenia v katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky
P:3, 06. 01. 2020 18:07, DOMKošice 6. januára (TK KBS) Oslava sviatkov Bohozjavenia v košickej katedrále začala 5. januára modlitbou Veľkej večierne. Po nej sa všetci veriaci odobrali do svojich domov, aby mnohí z nich po druhýkrát zasadli k štedrovečernému stolu. Gréckokatolíci, podobne ako aj iné cirkvi byzantsko-slovanskej tradície, zachovávajú v predvečer Teofánie rovnaké zvyky ako v predvečer sviatkov Narodenia Pána.

Vo večerných hodinách sa všetci znova zhromaždili v katedrále pri modlitbe Veľkého povečeria s lítijou. Za účasti dvoch archijerejov zaznel spev “S nami Boh, čujte všetky národy,” aby tentokrát upriamil srdcia a mysle modliacich sa už nie na Boha, ktorý sa stáva malým dieťaťom, ale na tajomstvo Najsvätejšej Trojice zjavujúcej sa pri krste dospelého Ježiša v rieke Jordán. Namiesto homílie si všetci prítomní vypočuli Slovo o Kristovom krste z Rečí svätého biskupa Gregora Naziánskeho.

Po skončení modlitby Veľkého povečeria bola prvýkrát posvätená voda, ktorú si veriaci mohli zobrať do svojich príbytkov.

V samotný deň sviatku sa veriacim počas archijerejskej sv. liturgie prihovoril arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme. Zdôraznil, že Boh sa zjavoval ľuďom už v celých dejinách Vyvoleného národa. Definitívne zjavenie Božej moci však nastalo v Ježišovi Kristovi. Nie každé stvorenie ho spoznalo a prijalo, preto sa pri Poslednom príchode zjaví tak, aby ho spoznalo každé stvorenie.

Zjavenie Boha a jeho moci totiž častokrát vzbudí u ľudí nadšenie, ale nie vždy sa dotkne aj srdca človeka. Božie tajomstvá sú príliš veľké, aby ich ľudia boli schopní poňať a často prechádzajú popri nich. Počas celého roka však Cirkev pozýva k sláveniu liturgie. Ona nám sprítomňuje rôzne momenty a formy Božej Teofanie a pozýva takto k vnútornej zmene srdca a zmýšľania.

Vladyka osobitne poďakoval Katedrálnemu zboru sv. Cyrila a Metoda, ktorého liturgický spev má moc pozdvihnúť človeka ku kont empláci i a dotyku s nebom.

Na záver liturgie obidvaja archijereji posvätili vodu a pokropili ňou prítomný ľud a chrám.( TK KBS, ts ke; ml ) 20200106009   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020