[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 07. 2021   Meniny má Anna, Hana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatky Bohozjavenia v katedrále Narodenia presvätej Bohorodičky
P:3, 06. 01. 2020 18:07, DOM

Košice 6. januára (TK KBS) Oslava sviatkov Bohozjavenia v košickej katedrále začala 5. januára modlitbou Veľkej večierne. Po nej sa všetci veriaci odobrali do svojich domov, aby mnohí z nich po druhýkrát zasadli k štedrovečernému stolu. Gréckokatolíci, podobne ako aj iné cirkvi byzantsko-slovanskej tradície, zachovávajú v predvečer Teofánie rovnaké zvyky ako v predvečer sviatkov Narodenia Pána.

Vo večerných hodinách sa všetci znova zhromaždili v katedrále pri modlitbe Veľkého povečeria s lítijou. Za účasti dvoch archijerejov zaznel spev “S nami Boh, čujte všetky národy,” aby tentokrát upriamil srdcia a mysle modliacich sa už nie na Boha, ktorý sa stáva malým dieťaťom, ale na tajomstvo Najsvätejšej Trojice zjavujúcej sa pri krste dospelého Ježiša v rieke Jordán. Namiesto homílie si všetci prítomní vypočuli Slovo o Kristovom krste z Rečí svätého biskupa Gregora Naziánskeho.

Po skončení modlitby Veľkého povečeria bola prvýkrát posvätená voda, ktorú si veriaci mohli zobrať do svojich príbytkov.

V samotný deň sviatku sa veriacim počas archijerejskej sv. liturgie prihovoril arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre Východné cirkvi v Ríme. Zdôraznil, že Boh sa zjavoval ľuďom už v celých dejinách Vyvoleného národa. Definitívne zjavenie Božej moci však nastalo v Ježišovi Kristovi. Nie každé stvorenie ho spoznalo a prijalo, preto sa pri Poslednom príchode zjaví tak, aby ho spoznalo každé stvorenie.

Zjavenie Boha a jeho moci totiž častokrát vzbudí u ľudí nadšenie, ale nie vždy sa dotkne aj srdca človeka. Božie tajomstvá sú príliš veľké, aby ich ľudia boli schopní poňať a často prechádzajú popri nich. Počas celého roka však Cirkev pozýva k sláveniu liturgie. Ona nám sprítomňuje rôzne momenty a formy Božej Teofanie a pozýva takto k vnútornej zmene srdca a zmýšľania.

Vladyka osobitne poďakoval Katedrálnemu zboru sv. Cyrila a Metoda, ktorého liturgický spev má moc pozdvihnúť človeka ku kont empláci i a dotyku s nebom.

Na záver liturgie obidvaja archijereji posvätili vodu a pokropili ňou prítomný ľud a chrám.

( TK KBS, ts ke; ml ) 20200106009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]