TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gruzínsko navštívil vatikánsky štátny sekretár kardinál Parolin
P:3, 04. 01. 2020 22:15, ZAHTbilisi 4. januára (RV) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin navštívil Gruzínsko. Cieľom jeho cesty boli okrem diplomatických a ekumenických kontaktov najmä oslavy 25. výročia zriadenia Apoštolskej administratúry Kaukazu latinského obradu so sídlom v Tbilisi.

V sprievode apoštolského nuncia, ktorým je od roku 2018 arcibiskup José Avelino Bettencourt, sa kardinál Parolin od 27. do 30. decembra stretol v Tbilisi s predstaviteľmi vlády i parlamentu a navštívil aj pravoslávneho patriarchu. Na oslavách 25. výročia apoštolskej administratúry v miestnej katedrále sa zúčastnil aj slovenský salezián Mons. Vladimír Fekete, ktorý pôsobí ako apoštolský prefekt v susednom Azerbajdžane.

V tbiliskej katedrále zasvätenej Panne Márii kardinál Parolin predsedal 28. decembra eucharistickému sláveniu, ktoré uzavrelo oslavy 25. výročia zriadenia Apoštolskej administratúry Kaukazu latinského obradu. Koncelebrovali apoštolský administrátor Mons. Giuseppe Pasotto, apoštolský nuncius v krajine Mons. Bettencourt, ordinár pre arménskych katolíkov Východnej Európy Mons. Raphael François Minassian, apoštolský prefekt v Azerjbajdžane Mons. Vladimír Fekete SDB, ako aj duchovný správca miestnej chaldejskej katolíckej komunity o. Benny Beth Yadegar.

Prítomná bola vládna delegácia a členovia diplomatického zboru, ako aj veriaci troch prítomných katolíckych rítov: latinského, arménskeho a chaldejského. Kardinál Parolin všetkým odovzdal pozdrav od pápeža Františka.

Vatikánsky štátny sekretár sa v Gruzínsku stretol s premiérom krajiny a ministrom zahraničných vecí, na pôde parlamentu absolvoval rozhovory s jeho predsedom a ďalšími zástupcami. Okrem bilaterálnych vzťahov hovorili o činnosti Katolíckej cirkvi v krajine a o otázkach spätých s ašpiráciou Gruzínska na plnú integráciu do Európskej únie.

Súčasťou oficiálneho programu bola aj návšteva mestečka Tserovani, vybudovaného pre vysídlených obyvateľov po konflikte s Ruskou federáciou z augusta 2008. Kardinál Parolin slávil svätú omšu aj v komunite Misionárok lásky, ktoré slávia 30. výročie svojej prítomnosti v Tbilisi. Ďalšími jeho zastávkami boli Katolícka univerzita a ústredie Katolíckej charity.

V nedeľu 29. decembra kardinál Parolin navštívil Patriarchát Gruzínskej pravoslávnej cirkvi, kde ho prijal katolikos-patriarcha Iľja II., ktorý v roku 2016 prijal vo svojom sídle aj návštevu pápeža Františka. Kardinál Parolin pri terajšom stretnutí pripomenul aj 40. výročie návštevy gruzínskeho patriarchu u pápeža sv. Jána Pavla II.( TK KBS, RV zk, jb; pz ) 20200104012   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020