TK KBS

Dnes je utorok 04. 08. 2020   Meniny má Dominik, Dominika       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo teologického mesačníka Duchovný pastier
P:3, 04. 01. 2020 13:23, DOMBratislava 4. januára (TK KBS) Nahliadnutie do obsahu januárového čísla teologického mesačníka Duchovný pastier i perspektívu ďalšieho edičného plánu pripravil šéfredaktor Daniel Dian. Prinášame vám ho v nasledujúcom výbere.

"Pred nami je rok bohatý na množstvo akcií. Predovšetkým rok, v ktorom budú rezonovať tri okruhy príspevkov: Sväté písmo, Eucharistia a Matka Božia. Na Prvú adventnú nedeľu sa čítal v našich kostoloch pastiersky list otcov biskupov Slovenska o Roku Božieho Slova. Práve táto téma bude rezonovať na stránkach nášho časopisu a prvým príspevkom na tému Eucharistie je príhovor Mons. Stanislava Stolárika, ktorý mal v rámci slávenia svätej omše na Celoslovenskom liturgickom dni v Rožňave 20. novembra 2019. Preto aj vyhlasuje Rok Eucharistie vo svojej diecéze, a my v Duchovnom pastierovi budeme príspevky našich prispievateľov na tému Eucharistie zverejňovať v rubrike s týmto názvom.

Pápež zveril konanie medzinárodného eucharistického kongresu pod ochranu Panny Márie. 1. novembra sa v Bazilike Svätého domu v Lorete konalo slávnostné vyhlásenie Loretánskeho jubilejného roka Panny Márie Kráľovnej a Nebeskej brány. Do všeobecného kalendára Rímskej cirkvi na dátum 10. decembra bola zapísaná ľubovoľná liturgická spomienka Panny Márie z Loreta. Svätý pápež Ján Pavol II. nazval Pannu Máriu Eucharistickou ženou. A tak iste aj v tomto roku budeme venovať priestor mariológii.

Naše periodikum vychádza v Spolku sv. Vojtecha, ktorý slávi svoje 150. výročie založenia. 12. novembra 1869 podpísal jeho zriadenie ostrihomský arcibiskup, prímas Uhorska Ján kardinál Šimor jeho zakladaciu listinu vzácnemu kňazovi Andrejovi Radlinskému. 14. septembra 1870 sa konalo prvé valné zhromaždenie. V tomto spolku vychádza od roku 1924 aj náš časopis. A tak aj tomuto výročiu založenia SSV budeme venovať priestor v septembrovom čísle. Je veľa dôvodov na radosť z jubilea, ale hlavne činnosti tohto spolku. Nie vždy však sú rozhodnutia Výboru SSV, tohto riadiaceho orgánu ľahké. Jedným z nich práve 12. novembra 2019 bolo rozhodnutie, že SSV prestáva byť vydavateľom časopisu Liturgia. Dôvody na zrušenie vydávania sú rôzne.

Výbor prijal uznesenie, že požiada Liturgickú komisiu Konferencie biskupov Slovenska (Lk KBS) o jej súhlas s týmto rozhodnutím a zároveň ponúkol možnosť (pravidelného) publikovania liturgických príspevkov na stránkach nášho periodika a ak to bude nutné, venovať liturgii a liturgickým otázkam aj celé jedno číslo. Lk KBS to prijala, preto sa k januáru tohto roka rozširuje aj podnadpis časopisu Duchovný pastier, revue pre teológiu, duchovný život a liturgiu.

Naše periodikum sa tak istým spôsobom vracia k zámeru nášho zakladateľa Jozefa Budaya, ktorý chcel založiť v roku 1917 kazateľský časopis, ktorý by ale reflektoval aj na aktuálne otázky a medzi nimi aj liturgické. Nuž program je bohatý a náročný. Redakčná rada ďakuje všetkým prispievateľom za ich príspevky a zároveň otvára svoje dvere aj tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom sú ochotní pomáhať rozvíjať naše periodikum a svojimi príspevkami obohacovať mnohých."

Pripravil Daniel Dian( TK KBS; dd; mk ) 20200104005   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020