[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 07. 2021   Meniny má Anna, Hana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prijatie predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností prezidentkou SR
P:3, 03. 01. 2020 14:57, DOM

Bratislava 3. januára (TK KBS) V priestoroch Grasalkovičovho paláca v Bratislave prezidentka Zuzana Čaputová na tradičnom novoročnom prijatí privítala predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností v Slovenskej republike. Prezidentka vo svojom príhovore vyjadrila nádej, že svoj hlas využijú pre šírenia pokoja, rozvíjanie porozumenia a odmietnutie nenávisti. Prítomným náboženským predstaviteľom prejavila svoj rešpekt, poďakovala im za to, čo robia pre svojich veriacich a pozvala ich k tomu, aby ľuďom poukazovali viac na to, čo ich spája, než na to, čo ich rozdeľuje. Z náboženských predstaviteľov sa prezidentke následne prihovorili predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Ivan Eľko a predseda Zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Richard Duda. Za Katolícku cirkev boli prítomní aj apoštolský nuncius v SR Mons. Giacomo Guido Ottonello, vojenský ordinár Mons. František Rábek a bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák.

K správe bolo vydané FOTO.

Prejav prezidentky a arcibiskupa Zvolenského prinášame v plnom znení.

-----------------------------------------------------

Príhovor prezidentky Slovenskej republiky

Vážení predstavitelia cirkví a náboženských spoločností, vážení hostia, dámy a páni!

Stalo sa už dobrou tradíciou, že na začiatku roka sa prezident Slovenskej republiky na tomto mieste stretáva s vami, reprezentantmi cirkví a náboženských spoločností pôsobiacich na Slovensku. Som veľmi rada, že aj tento rok ste prijali pozvanie, a umožnili mi toto vzácne stretnutie. Dostala som tak príležitosť, aby som vám vyjadrila vďaku za všetko, čo ste pre svojich veriacich, členov vašich cirkví a spoločností v minulom roku urobili. Teším sa, že sa budeme môcť spolu porozprávať aj o tom, čo nás čaká v novom roku, a čím by sme si v ňom mohli navzájom pomôcť.

Najskôr však chcem so všetkou úprimnosťou zdôrazniť, že si vážim vaše pôsobenie v našej spoločnosti. Verím, že nás toho oveľa viac spája ako rozdeľuje. Raz som čítala, že náboženstvá sú ako farebné sklíčka lampy, cez ktoré sa z rôznych strán pozeráme na to, čo je v strede, svetlo vo vnútri. Je to pre mňa obraz jednoty, pestrosti prístupov. Vaším pôsobením pomáhate ľuďom zažiť skúsenosť s Bohom, a poznávať ho. Je to nenahraditeľné poslanie. Náboženstvá a morálne sústavy vedú ľudí nielen k tomu, aby mali v úcte rodičov, a milovali svoje deti, aby poskytovali pomoc iným, a s vďakou ju od nich prijímali, aby žiadali o odpustenie a odpúšťali iným, ale vedú ich aj k širším, univerzálnym hodnotám.

Som presvedčená, že súčasťou starostlivosti o dušu, je aj starostlivosť o spoločné dobro. S ľútosťou musím konštatovať, že hľadanie a nachádzanie spoločného dobra je v poslednom čase veľmi sťažené nebezpečne sa rozmáhajúcim fenoménom. Je ním jazyk nenávisti. Chcem vás preto, vážení predstavitelia cirkví a náboženských spoločností veľmi naliehavo požiadať, aby sme voči nenávistnému jazyku zaujali spoločný, rozhodný, ale pokojný a odmietavý postoj. Akoby nám chýbal rešpekt k iným a láska k blížnemu. Strach z neznámeho - z iného - mnoho ľudí privádza k odsudzovaniu, namiesto snahy o pochopenie a prijatie. Akoby sme strácali pokoru.

Pritom je to jedna z najdôležitejších vlastností, pretože zmenšuje silu izolovaného ja, a tým nás zjednocuje s Bohom. Ako hovorí Tomáš Kempenský: „Pokorné sebapoznanie je istejšia cesta k Bohu, ako doberanie sa hlbín vedomosti." Jedným z významov slova náboženstvo z latinského „religare“ je schopnosť spájať. Niečo, čo v aktuálnej situácii na Slovensku potrebujeme ako soľ. Samotné spájanie nestačí. Dôležitý je cieľ spájania. Namiesto nenávisti nás viera vedie k tomu, že okrem iného sa musíme spojiť v rešpekte voči človeku ako takému, ktorý bol podľa Biblie stvorený na obraz Boží, čo mu dáva dôstojnosť.

Vážení predstavitelia cirkví a náboženských spoločností. Dôverujem tomu, že aj vy môžete zásadným spôsobom spoločnosti pomôcť. Aby aj vo vypätom čase nielen veriaci, ale všetci obyvatelia Slovenska docenili to, čo máme spoločné, čo nás všetkých spája. Verím, že svoju autoritu, ktorá vzbudzuje rešpekt, využijete na to, aby verejnosť jasne počula váš upokojujúci hlas. Hlas tolerancie, porozumenia, rešpektu a lásky. Ďakujem za vašu pozornosť.

-----------------------------------------------------------------

Príhovor predsedu KBS

Vážená pani prezidentka,

dovoľte mi v novom roku vás znovu s úctou pozdraviť a zaželať vám Božie požehnanie. Rok 2020, ktorý je pred nami, nám všetkým dáva príležitosť, aby sme tvorivo spolupracovali pre dobro ľudí, s ktorými žijeme na rodnom Slovensku, a rozvíjali aj dobré vzťahy s tými, ktorí žijú za hranicami našej vlasti. Boh Stvoriteľ, v ktorého veríme, do nás tajomným spôsobom vložil svoj obraz, urobil nás prostredníctvom rozumu a slobodnej vôle jemu podobnými. A skrze tieto dary nás povoláva ku kreativite, teda k účasti na jeho stvoriteľskom diele. Práve tým je podčiarknutá a vyzdvihnutá naša ľudská dôstojnosť. Človek nie je len nástrojom, či objektom, ale v prvom rade subjektom a spolutvorcom sveta, do ktorého sa rodí.

Dovoľte mi preto zaželať vám, aby sa vám v novom roku darilo tvorivo pracovať pre prospech našej krajiny, aby ste dokázali objavovať a uplatňovať nové spôsoby pre zlepšenie života našich občanov, tak v jednotlivých mestách a obciach, ktoré navštevujete, ako aj pri stretnutiach so zahraničnými predstaviteľmi, kde nás reprezentujete. Prajem vám, aby ženské „génio“, ktoré rád vyzdvihuje Svätý Otec František, bolo zdrojom inšpiratívnych pohľadov na veci, a pomáhalo vám prekonávať problémy, ktorým budete čeliť. S hlbokou úctou spomeniem i to, ako veľmi vyzdvihujeme a vážime si materstvo: práve ženy majú nádherným, jedinečným spôsobom účasť na Božom stvoriteľskom diele, keď dávajú svetu nádej nových generácií. Nech vám vaše srdce vnuká práve tie myšlienky, ktoré iným unikajú a nech je vám vždy oporou. Pozorne som si vypočul váš novoročný príhovor.

Ďakujem vám, že pozývate ľudí k spolupráci, a tiež k úcte k názorovým oponentom. Čaká nás obdobie, ktoré bude z tohto pohľadu náročné. A naozaj nesmieme zabudnúť, že máme spolu žiť a vychádzať aj po voľbách. Prajem vám, aby ste nestratili trpezlivosť a nenechali sa znepokojiť hoc aj negatívnymi prejavmi, ktorých azda budeme svedkami. Zachovajte si, prosím, silu byť príkladom tej, ktorá chce ľudí spájať a ktorá sa nezníži brať do rúk zbrane, ktorými iní útočia. Cirkvi záleží na tom, aby sme na Slovensku dokázali spolunažívať. Kňazov povzbudzujeme, aby boli otcami všetkých veriacich, v duchu evanjelia. Sme radi, keď sa to darí, a keď si ľudia vedia pomôcť, stáť jeden pri druhom v ťažkej chvíli.

Aj my však čelíme slabostiam a ťažkostiam, a nie vždy všetko ide tak, ako by sme želali. Vedzte však, že aj v novom roku sa chceme usilovať, aby ľudia poznali kresťanov podľa toho, ako sa milujú, a ako dokážu milovať druhých - a nie podľa iných znakov. Neteší nás rozdeľovanie spoločnosti na nezmieriteľných protivníkov, a už vôbec nie, keď sa to chce robiť na základe príslušnosti k náboženstvu. Veľmi si želáme, aby skrze stretnutie s veriacimi každý spoznal láskavú tvár milosrdného Boha. V tieto dni sme slávili, že jeho Syn, Ježiš Kristus, prišiel na svet s posolstvom o láske - ako Večné Slovo, ktoré sa telom stalo. Zároveň ako večná Pravda - tá pravda, ktorú keď spoznáme, vyslobodí nás od každého zla.

Dovoľte mi, prosím, na záver, vám v duchu našej viery popriať plnosť darov Ducha Svätého, ktorý je tým najlepším radcom a darcom sily. Nech je nový rok pre vás tvorivým časom pre dobro všetkých, nech je časom spolupráce, a nech vám prinesie aj mnoho radosti v osobnom živote. Zo srdca vám i vašim spolupracovníkom želám hojnosť Božieho požehnania!

( TK KBS; mk ) 20200103014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]