[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 05. 2022   Meniny má Bernard      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkevné schválenie pre Modlitbu Mary’s Meals za hladujúce deti
P:3, 02. 01. 2020 21:00, DOM

Bratislava/Spišská Kapitula 2. januára (TK KBS) Spišský biskup Mons. Štefan Sečka udelil cirkevné schválenie textu modlitby charitatívneho diela Mary’s Meals (v preklade Máriine jedlá), ktoré sýti hladujúce deti vo svete. Modlitba je inšpirovaná prosbou o každodenný chlieb z Pánovej modlitby Otče náš.

Modliť sa správne za každodenný chlieb nabáda i pápež František vo svojej katechéze z 27. marca 2019: „Chlieb, o ktorý kresťan prosí v modlitbe, nie je „môj“ chlieb – dajte pozor na toto: nie je to „môj“ chlieb –, je to „náš“ chlieb. Takto to chce Ježiš. Učí nás prosiť oň nielen pre seba samých, ale pre celé bratstvo vo svete.“ Ako ďalej zdôrazňuje svätý Otec: „Chlieb, o ktorý prosíme od Pána v modlitbe je ten istý,  ktorý nás jedného dňa obviní. Vytkne nám, že sme si málo navykli lámať ho pre blížnych, slabý zvyk deliť sa oň. Bol to chlieb darovaný ľudstvu, a namiesto toho ho zjedol iba niekto: toto láska nemôže zniesť.“ Celú pápežskú katechézu o význame prosby Otčenáša o každodenný chlieb je možné si pozrieť na stránke Vatican News.

Práve delenie sa o chlieb akcentuje i schválený text modlitby charitatívneho diela Mary’s Meals, ktorý prinášame v plnom znení: 

Otče náš,

chlieb náš každodenný daj nám dnes

a odpusť nám, keď si niekedy z chleba, ktorý je pre všetkých,

berieme viac, ako nám patrí.

Dovoľ nám pomáhať Ti sýtiť hladujúcich dobrými vecami,

nie omrvinkami z nášho stola.

Nauč nás deliť sa s tým, čo nepatrí len nám.

Zaodej nás svojou láskou, aby sme mohli dokončiť

každé dobré dielo, pre ktoré si nás povolal.

Vlož do našich sŕdc Tvoj súcit so všetkými hladujúcimi deťmi

a použi naše malé skutky lásky, aby už nikdy viac nehladovali.

Amen.

Imprimatur: Mons. ThDr. Štefan Sečka, PhD., spišský diecézny biskup (20. decembra 2019, Prot. č. 11/2019)


Modlitba sa dá stiahnuť z webstránky Mary’s Meals.

Charitatívne dielo Mary’s Meals a jeho zakladateľa, Škóta Magnusa MacFarlane-Barrowa, podporil osobne pápež František na súkromnej audiencii v roku 2013 slovami: „Vpred, vpred, vpred!“. Mary’s Meals vďaka podpore dobrodincov a práci dobrovoľníkov z celého sveta sýti už vyše 1,5 milióna detí v 18 najchudobnejších krajinách sveta. Dielo by nevzniklo a nemohlo fungovať bez intenzívnej modlitby jeho zakladateľov a mnohých podporovateľov.

Mary’s Meals poskytuje deťom jedno jedlo denne priamo v ich škole, aby mali zároveň možnosť získať vzdelanie a šancu vymaniť sa z chudoby. Keďže školské jedálne v miestach podpory nie sú bežné, jedlo varí deťom v škole vyše 80 tisíc miestnych dobrovoľníkov, ktorým organizácia dodáva suroviny z lokálnej produkcie. V roku 2019 predstavovali celkové náklady na jednu porciu jedla iba 7 centov. Nasýtenie jedného dieťaťa tak stojí 15,60 EUR na celý školský rok.

Podporiť dielo Mary’s Meals sa dá už aj na Slovensku. Od vyhlásenia verejnej zbierky v júni 2019 Slováci vyzbierali prostriedky už na viac ako 724 tisíc porcií jedál pre deti. Slovenskí dobrovoľníci, ktorí zbierku organizujú, sa zaviazali posielať 100% z vyzbieraných peňazí priamo na financovanie programu školského stravovania Mary’s Meals vo svete. Dobrovoľníci prosia o modlitebnú podporu za dielo a za deti, ktorým môže pomôcť. Viac informácií o Mary’s Meals je možné nájsť na marysmealsslovensko.sk.

TK KBS informoval Viktor Porubský

( TK KBS, vpo; ml ) 20200102031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním