[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 07. 2021   Meniny má Anna, Hana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Posledná rozlúčka s maltským kardinálom Prosperom Grechom (1925-2019)
P:3, 02. 01. 2020 20:33, ZAH

Vatikán 2. januára (RV) Cirkev sa vo štvrtok 2. januára v Bazilike sv. Petra rozlúčila so zosnulým 94-ročným kardinálom Prosperom Grechom, teológom a duchovným formátorom pôvodom z Malty. Pri pohrebe vykonal obrad posledného odporúčania pápež František.

Kardinál Prosper Stanley Grech zomrel 30. decembra v Ríme. Svätý Otec František po jeho úmrtí kondoloval telegramom Rádu augustiánov, ktorého členom bol zosnulý kardinál. V telegrame generálnemu priorovi augustiniánov P. Alejandrovi Moralovi Antonovi pápež František vyjadril vysoký obdiv, aký prechovával voči zosnulému kardinálovi Grechovi a vyzdvihol jeho svedectvo kresťanského a zasväteného života, zvlášť s dosahom na formáciu mladých generácií kňazov. Pripomenul jeho dlhoročnú kompetentnú prácu v akademickom prostredí a v službách Svätej stolice.

Pohrebnej svätej omši pri Oltári katedry predsedal kardinál Giovanni Battista Re, ktorý je vicedekanom Kardinálskeho kolégia. V homílii okrem iného spomenul, že vo vianočnú noc kardinál Grech vo Vatikánskej bazilike ešte koncelebroval s pápežom Františkom, a práve na vianočnú vigíliu oslávil 94 rokov. Na konci pohrebnej svätej omše pápež František vykonal odporúčanie zosnulého do Božích rúk - Ultima commendatio a poslednú rozlúčku Valedictio.

Kardinál Grech sa narodil v roku 1925 na Malte a už v 18 rokoch žiadal o vstup do Rádu augustiniánov, kde prijal rehoľné meno Prosper. Po skončení filozofických štúdií v rodnej krajine študoval teológiu v Kolégiu sv. Moniky v Ríme. Doktorát z teológie získal na Pápežskej univerzite Gregoriana a neskôr i na Pápežskom biblickom inštitúte. Za kňaza bol vysvätený v Lateránskej bazilike 25. marca 1950. Na rodnú Maltu sa vrátil vyučovať teológiu v augustiniánskom kolégiu.

Krátko na to si ho vybral za sekretára biskup Canisio Van Lierde, generálny vikár Svätého Otca pre Vatikánske mesto a Pápežskú sakristiu. V roku 1970 Prosper Grech spolu s rehoľným spolubratom Agostinom Trapé založili dnes už dobre známy Patristický inštitút Augustinianum, na ktorého čele ďalej pôsobil.

Ako konzultor Dikastéria pre náuku viery páter Grech úzko spolupracoval s kardinálom Ratzingerom a bol členom Pápežskej teologickej akadémie, tiež Pápežskej biblickej komisie a Medzinárodnej patristickej asociácie.

Ako učiteľ hermeneutiky na Pápežskom biblickom inštitúte a biblickej teológie na Pápežskej Lateránskej univerzite vydal aj mnoho článkov a publikácií z týchto vedeckých odborov. V Ríme zostáva v pamäti aj svojou verejnou pastoračnou činnosťou v Kaplnke sv. Moniky. Za kardinála bol kreovaný v roku 2012 pápežom Benediktom XVI., ktorý ho zároveň menoval za biskupa a v Ríme mu pridelil diakoniu sv. Márie Goretti.

Kardinál Prosper Grech, ktorý zomrel v Ríme v pondelok 30. decembra vo veku 94 rokov, bol v súčasnosti jediným kardinálom pochádzajúcim z Malty.

( TK KBS, RV mh, jb; pz ) 20200102030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]