[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 07. 2021   Meniny má Anna, Hana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitriansky biskup na nový rok vyzval k odvahe, zodpovednostia dôvere k Bohu
P:3, 02. 01. 2020 14:02, DOM

Nitra 2. januára (TK KBS) Nový rok 2020 privítali veriaci 1. januára s diecéznym biskupom Viliamom Judákom počas svätej Omše, ktorú pri príležitosti Slávnosti Panny Márie Bohorodičky v Bazilike sv. Emeráma celebroval s veľprepoštom Štefanom Vallom a prítomnými kapitulnými kanonikmi.

V úvode slávnosti biskup Judák pripomenul 53. svetového deň pokoja a 27. výročie vzniku Slovenskej republiky. Vo svojej homílii už ale upriamil pozornosť veriacich na prah nového roka 2020 a s tým spojené celospoločenské i osobné výzvy, či predsavzatia, ale aj strach a neistotu, ktoré často ľudia prežívajú z pohľadu do budúcnosti. K tomu prítomným predostrel príklad Panny Márie, Bohorodičky, ktorú nazval „Matkou človečenstva Boha, Boha, ktorý sa stal človekom“. Poukázal na jej úlohu v dejinách ľudstva, jej ochotné prijatie úlohy byť matkou Božieho Syna a na toto tajomstvo kresťanskej viery. Povzbudil veriacich, aby sa podľa jej vzoru tiež nebáli prijať výzvy, aby sa nebáli zodpovednosti v živote, aby dôverovali Bohu.

V závere veriacim do nového roka zaželal slovami: „Želám nám všetkým, aby sme sa odvážne a s rozvahou, teda zodpovedne podľa príkladu Božej Matky chopili úloh a výziev, ktoré nový rok so sebou prinesie. Zároveň želám všetkým nám, aby sme si obnovili svoju dôveru v Boha, ktorý je tu, Emanuel, medzi nami, ktorý nás pozýva k spolupráci s Ním, aby sme posväcovali seba, svojich blízkych, tento svet, ako aj nás uisťuje – nebojte sa, Ja som s vami.“

Po skončení liturgickej slávnosti sa veriaci mali možnosť zúčastniť na spoločenskom novoročnom stretnutí s diecéznym biskupom v priestoroch biskupského paláca. Tam sa predstavil aj katedrálny zbor Emerám s interpretáciou vianočných kolied a jedna zo zboristiek Mária Nemčeková predniesla báseň z vlastnej tvorby pod názvom „Novoročná 2020″, ktorú následne venovala a odovzdala diecéznemu biskupovi Viliamovi Judákovi.

( TK KBS, tu; pz ) 20200102026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]