TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcidiecézna charita Košice distribuovala tento rok pomoc tisícom ľuďom
P:3, 30. 12. 2019 16:05, DOMKošice 30. decembra (TK KBS) Tisíckam ľudí pomohla tento rok Arcidiecézna charita Košice. „Venovali sme sa viac ako 4,5 tisíc ľuďom, ďalším vyše 11-tisícom sme distribuovali potravinovú pomoc," hovorí Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice.

„O ľudí bez domova, osamelé matky s deťmi a odchovancoch z detských domovov sa naša charita starala v službách krízovej intervencie. V útulkoch, nocľahárňach, domove na pol ceste a zariadení podporovaného bývania v Košiciach a Vranove nad Topľou,  bývalo v uplynulom roku  vyše 420 ľudí," dodáva riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice.

V domovoch pokojnej staroby v Košiciach, Lipanoch, Veľkom Šariši a vo Vojčiciach sa charita kontinuálne postarala o seniorov a ľudí s telesným alebo mentálnym znevýhodnením. Spolu v priebehu roka ich bolo vyše 300. V denných stacionároch v Bardejove, Humennom, Košiciach, Lipanoch, Michalovciach, Sabinove, Sečovciach, Snine a vo Vojčiciach sa popri senioroch venovali aj ďalším skupinám, ľuďom s Dawnovým syndrómom a aj ľuďom s telesnými hendikepmi. Celkovo išlo o vyše 220 ľudí. Ich rodinným príslušníkom tak chceli napomôcť pri potrebe oddýchnuť si či venovať sa v tom čase iným nevyhnutným povinnostiam.

Opatrovateľskú službu v mestách a obciach Košického a Prešovského kraja pre približne 100 ľudí priamo v ich domácom prostredí zabezpečovali s vyše 80 opatrovateľkami, na ktoré sú opatrovaní zvyknutí a dôverujú im. Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti pôsobiace v Bardejove, Košiciach, Lipanoch, Sobranciach a  v Trebišove sa počas roka postarali o viac ako 760 pacientov, a to tiež priamo v ich domácom prostredí.

Hospic Matky Terezy v Bardejove pomáhal aj tento rok ťažko chorým a zomierajúcim, jeho odborní pracovníci doprevádzali na večnosť  59 ľudí a boli nápomocní aj rodinným príslušníkom umierajúcich v ich citlivej situácii.

V  komunitných centrách v Lipanoch, Sečovciach, Stropkove a Pavlovciach nad Uhom sa pracovníci charity venovali hlavne marginalizovanej rómskej komunite, zrealizovali aktivity a podujatia so zapojením vyše 1900 rómskych detí, ich rodičov a ďalších dospelých osôb.

V špecializovaných sociálnych poradniach v Košiciach, Prešove, Bardejove, Lipanoch, Stropkove, Humennom a Michalovciach sa poradenstvu v sociálnej, psychologickej aj zdravotnej oblasti venovalo deväť špecializovaných poradcov. Viac ako 730 ľuďom pomohli zvládať ťažké a  zložité životné situácie, či už jednorázovo alebo opakovane dlhodobo.

Prostredníctvom sociálnych finančných výpomoci charita finančnou pomocou a  priamou potravinovou a materiálnou pomocou 68 rodinám na území Košickej arcidiecézy prerozdelili prostriedky vo výške 20 tisíc eur .

V programe potravinovej pomoci  OP FEAD odovzdala charita takmer milón kilogramov trvanlivých potravín. Pre viac ako 11- tisíc ľudí v hmotnej núdzi, jednotlivcov a  rodiny, bolo spolu v štyroch distribúciách určených vyše 72 tisíc 13 kilogramov vážiacich balíkov. Pomoc realizovali v desiatich okresoch - Košice II, III, IV, v okrese Michalovce, Prešov, Sabinov, Snina, Sobrance, Stropkov a Vranov nad Topľou, spolu v takmer v 400 obciach, mestách a mestských častiach.

" V ADCH Košice pracovalo v priebehu roku  vyše 550 zamestnancov. Bez ich obetavej služby by charita nedokázala zvládnuť tak ťažké úlohy pri napĺňaní svojho poslania. Patrí im za to veľké poďakovanie. Za spoluprácu sme tiež vďační všetkým podporovateľom, donorom a aj takmer stovke ochotných dobrovoľníkov," dodal Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice.( TK KBS, cko; ml ) 20191230031   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020