TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predseda Konferencie biskupov Slovenska bilancoval končiaci rok 2019
P:3, 30. 12. 2019 11:04, DOMBratislava 30. decembra (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský bilancoval končiaci rok 2019. V rozhovore pre TK KBS ho označil prívlastkom „obohacujúci". Vo svojom ohliadnutí za rokom 2019 predseda slovenských biskupov spomenul aj to, na aké výzvy a udalosti bude bohatý tento rok, ako aj ťažkosti, ktoré trápili Katolícku cirkev na Slovensku.

- Akým prívlastkom by ste označili rok 2019?

Obohacujúci, priniesol veľký dar času a priestoru na konanie dobra, s vďačnosťou voči Pánu Bohu môžeme sa tešiť, že máme okolo seba veľa dobrých otcov a mamičiek, mladých ľudí a seniorov, ktorí každý deň konajú veľa dobrého.

- Čo bolo pre vás najviac povzbudzujúce počas roka?

Veľmi ma povzbudil zážitok z Pochodu za život, vážim si všetkých, ktorí sa osobne zúčastnili a vytvorili jedinečné 50-tisícové spoločenstvo a vydali nenahraditeľné svedectvo pre našu spoločnosť.

- Čo vás, naopak najviac zasiahlo negatívne?

Prevažuje stále mimoriadne silné uvedomenie si mravnej slabosti v našej spoločnosti, ktorá sa prejavuje aj systémom korupcie, tragické dôsledky pre spoločnosť, keď bohom sú peniaze a majetok.

- Ako by ste označili situáciu Cirkvi na Slovensku v minulom roku 2019?

Mne sa javí situácia katolíckej Cirkvi na Slovensku v ostatnom období ako pokojná, stále si nesie v sebe aj vnútorný pohyb ako každý živý organizmus, ale oceňujem, že veľmi mnohí veriaci katolíci svojou vierou, duchovnou silou, talentom, vzdelaním priniesli pre celú spoločnosť vynikajúce svedectvo.

- Je možné spomenúť aj nejaké ťažkosti, ktoré trápili Katolícku cirkev na Slovensku v minulom roku?

Ťažkosťou, ktorá sa v minulom roku zosilnila, je oslabovanie duchovnej vnímavosti na skutočnosti, ktoré človeka presahujú. Toto oslabenie postihuje celú spoločnosť, ale osobitným spôsobom je bolestné v prostredí, ktoré má byť svojou duchovnou vnímavosťou práve „kvasom a soľou“ pre celú spoločnosť.

Na aké podujatia a výzvy by ste chceli upozorniť v rámci budúceho roka?

- V rámci katolíckej Cirkvi bude rok 2020 rokom medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa uskutoční v septembri budúceho roka v Budapešti. Je to výzva, ako môže súčasný veriaci katolík spoznať zmysel daru Eucharistie pre svoj osobný život a aby sme sa aj spoločne povzbudili vo viere, že Ježiš Kristus k nám prichádza a že sa ním duchovne živíme prostredníctvom Eucharistie.

Zdroj: TK KBS( TK KBS, tk, szv; ml ) 20191230025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020