TK KBS

Dnes je utorok 11. 08. 2020   Meniny má Zuzana       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Andrea Tornielli: Historické rozhodnutie, ovocie februárového stretnutia
P:3, 17. 12. 2019 14:35, ZAHVatikán 17. decembra (RV) Zrušením pápežského tajomstva pre prípady sexuálneho násilia a zneužívania spáchaného na maloletých pápež František pokračuje na ceste transparentnosti.

Stretnutie na najvyššej úrovni o ochrane maloletých vo februári 2019 vo Vatikáne, zvolané pápežom Františkom, pokračuje v prinášaní ovocia. Dnes, v utorok 17. decembra, bolo oznámené dôležité rozhodnutie – ktoré bez obáv možno nazvať historickým – v súvislosti s pápežským tajomstvom. Pápež prostredníctvom reskriptu rozhodol, že ho zruší v prípade zneužívania maloletých, sexuálneho násilia a pedopornografie.

Znamená to, že trestné oznámenia, svedectvá a procesné dokumenty týkajúce sa prípadov zneužitia, ktoré sú uložené v archívoch vatikánskych dikastérií, ako aj tie, ktoré sa nachádzajú v archívoch diecéz a ktoré až doteraz podliehali pápežskému tajomstvu, budú môcť byť odovzdané vyšetrujúcim sudcom príslušných krajín, ktoré o ne požiadajú. Ide o znamenie otvorenosti, disponibility, transparentnosti a spolupráce s civilnými úradmi.

V prípade vatikánskych dikastérií, žiadosť bude musieť byť zaslaná prostredníctvom medzinárodného vyžiadania, obvyklého v oblasti vzťahov medzi štátmi. Odlišná je naopak procedúra v tých prípadoch, keď sú žiadané dokumenty uchovávané v archívoch diecéznych kúrií. Vtedy vyšetrujúci sudcovia príslušných krajín zašlú žiadosť priamo biskupovi. Každopádne sa však rešpektujú osobitné situácie, ktoré môžu byť upravené  v dohodách alebo konkordátoch medzi Cirkvou a štátom.

Zreteľný je dosah rozhodnutia pápeža Františka, ktoré sa pripája k motu proprio Vos estis lux mundi z mája  tohto roku: dobro detí a mládeže musí mať vždy prednosť pred akoukoľvek ochranou tajomstva, aj toho „pápežského“. Reskript samozrejme nijako nesiaha na sviatostnú pečať, teda na spovedné tajomstvo, ktoré je niečím úplne iným než pápežské tajomstvo ohľadom činov a svedectiev.

Zároveň to ani neznamená, že procesné dokumenty sa musia stať verejne prístupnými a že by mali byť určené na šírenie. Vždy bude potrebné chrániť rezervovanosť kvôli obetiam a svedkom. Teraz sa však dokumentácia bude musieť dať k dispozícii civilným úradom pri vyšetrovaniach týkajúcich sa prípadov, v ktorých už prebieha kánonické konanie.

-
Andrea Tornielli, edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli( TK KBS, RV zk; ml ) 20191217034   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020