TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 04. 2020   Meniny má Miroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Krajiny Ameriky slávili vo Vatikáne sviatok Guadalupe so Svätým Otcom
P:3, 13. 12. 2019 14:20, ZAHVatikán 13. decembra (RV) Cirkev v krajinách Ameriky slávi 12. decembra sviatok Guadalupskej Panny Márie. Pápež František, pokračujúc v už niekoľkoročnej tradícii, celebroval večer vätú omšu v Bazilike sv. Petra so zástupcami národov najmä Latinskej Ameriky, ale aj zo severnej časti kontinentu.

Pri slávení zaznelo evanjelium z prvej Lukášovej kapitoly (1,39-48) o návšteve Panny Márie u Alžbety. Svätý Otec sa v homílii prihovoril vo svojom rodnom jazyku. Na Panne Márii, ktorá sa zjavila v Guadalupe Juanovi Diegovi, vyzdvihol tri charakteristiky: 1. Mária ako pani, ako žena, 2. Mária ako matka a 3. Mária, ktorá sa v zjavení sv. Juanovi Diegovi ukázala s miešaneckými črtami tváre, ako osoba, v ktorej sa spájajú črty rozdielnych etník a kultúr.

Svätý Otec v tomto zmysle poukázal na jej nežnosť, ženské teplo a blízkosť k ľudstvu.

„Mária verná svojmu Majstrovi, svojmu Synovi, jedinému Vykupiteľovi, nikdy nechcela nič vziať pre seba. Nepredstavila sa nikdy ako spoluvykupiteľka, ale ako učeníčka“, zdôraznil Svätý Otec.

Mária je zároveň našou Matkou – je „Matkou našich národov, nás všetkých, je Matkou Cirkvi a je aj obrazom Cirkvi.“ Ako vysvetlil pápež, Mária obohacuje Cirkev o svoj materský princíp a tá je preto Svätou Matkou Cirkvou. Aj úloha ženy v Cirkvi vďaka tomuto materskému princípu ďaleko presahuje iba čisto funkčné hľadisko.

Mária „chcela byť pre nás ženou zmiešanej rasy. A to nie iba pre Juana Diega, ale pre ľud. Stala sa takou, aby mohla byť matkou všetkých, zmiešala sa s ľudstvom. Prečo? Pretože „spravila miešancom“ Boha. A toto je to veľké tajomstvo: Mária, Matka, „robí miešancom“ Boha: je pravý Boh a pravý človek v jej Synovi“. 

Pri hlavnom oltári Baziliky sv. Petra koncelebrovali so Svätým Otcom členovia Rímskej kúrie z niekoľkých krajín Ameriky: kardináli Marc Ouellet z Kanady, kard. Leonardo Sandri z Argentíny, Mons. Edgar Peña Parra z Venezuely,  Mons. Octavio Ruiz Arenas z Kolumbie a Mons. Ilson Montanari z Brazílie.

-
Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK / Zuzana Klimanová( TK KBS, RV zk; ml ) 20191213040   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 318 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020