TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Milosti Jubilejného loretánskeho roka sa dajú získať v kostole v Bratislave
P:3, 12. 12. 2019 10:25, DOMBratislava 12. decembra (TK KBS/Rádio LUMEN) V Lorete v nedeľu otvorili jubilejný loretánsky rok s mottom Leťme k výšinám. Dôvodom je sté výročie vyhlásenia Panny Márie z Loreta za patrónku všetkých ľudí využívajúcich leteckú dopravu. Jubileum potrvá do desiateho decembra 2020. pripomenuli si ho aj v Bratislave v uršulínskom Kostole Panny Márie z Loreta.

Loretánska Panna Mária sa stala patrónkou letectva na podnet veteránov z prvej svetovej vojny. Tí prosili pápeža o schválenie osobitnej ochrany Panny Márie. Prvé lietadlá sa v tej dobe totiž nazývali lietajúcimi domami, a tak myšlienka prirodzene smerovala k svätému domu v Lorete. Ten podľa tradície priletel z Nazareta.

„V dvadsiatom storočí sa zistilo, že to bola rodina Angeliovcov. Kamene z toho domčeka sa plavili loďami. Legenda sa spája s menom tejto rodiny, ktorá zabezpečila tento zázrak, že ten domček sa presťahoval do Loreta," hovorí uršulínka a sestra Mária Rita.

Osobne sa veľmi potešila jubilejnému roku Loretánskej panny Márie. „Matka Božia je veľmi jednoduchá, prostá. V tom zmysle, že ona žila každodenný normálny život. A my možno len chceme tak viacej priblížiť okolitým veriacim, že naozaj tuto v strede Bratislavy je kostol zasvätený Loretánskej Panne Márii."

Na sviatok Loretánskej panny Márie bola v uršulínskom kostole v Bratislave slávnostná svätá omša, ktorú celebroval generálny vikár Bratislavskej arcidiecézy Daniel Ižold. Pred svätou omšou sa veriaci spoločne pomodlili loretánske litánie a po nej mali prezentáciu o tom, odkiaľ majú sochu Loretánskej Panny Márie a ako ich - ako sestry uršulínky - zachránila.


Uršulínky v Bratislave počas roka Loretánskej Panny Márie síce nepripravujú žiadne špeciálne podujatia, pozývajú však ľudí, aby prichádzali do ich kostola na sväté omše a prichádzali si vyprosiť milosti.

Jubilejný loretánsky rok otvoril vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. V Lorete slávnostne otvoril Svätú bránu na Sanktuáriu Svätého domu. V Lorete budú pútnikom k dispozícii aj dobrovoľníci zapojení do projektu Pietre vive (Živé kamene), ktorý sa už úspešne predstavil na viacerých miestach kresťanského duchovného a kultúrneho dedičstva v rozličných krajinách.

Mariánsku pútnickú svätyňu známu kaplnkou Nazaretského domčeka a sochou Čiernej Madony navštívil 25. marca tohto roku pápež František, ktorý na tomto mieste podpísal posynodálnu apoštolskú exhortáciu Christus vivit o mladých a vyhlásil Loretské jubileum. 

(Zdroje: Rádio LUMEN, Pavol Hudák / RV).( TK KBS, RV, rl, phu; ml ) 20191212020   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020