TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úmrtie: Zomrel nositeľ ocenania Fides et Ratio profesor Július Krempaský
P:3, 10. 12. 2019 12:10, DOMBratislava 11. decembra (TK KBS) V Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave - Krasňanoch sa vo štvrtok 12. decembra 2019 rozlúčia s nositeľom ocenenia Fides et Ratio Júliusom Krempaským, významným slovenským fyzikom a univerzitným profesorom, ktorý zomrel 6. decembra.

Július Krempaský, rodák z Krížovej Vsi, sa zapísal do histórie slovenskej fyziky v širšom spektre tém, pričom vo viacerých bol ich iniciátorom a zakladateľom. Fyziku vyštudoval na Prírodovedeckej fakulte UK, kde napriek obojstrannému záujmu nemohol ďalej pôsobiť vzhľadom na svoje vierovyznanie. Jeho talent a porozumenie niektorých vtedajších osobností mu však otvorilo cestu na Slovenskú vysokú školu technickú, dnes STU, kde obhájil kandidátsku a doktorskú dizertáciu, habilitoval sa a získal hodnosť profesora. Bol prodekanom a vedúcim katedry fyziky Fakulty elektrotechniky a informatiky, bol medzinárodne akceptovaným vedcom a obľúbeným pedagógom, ktorý napĺňal sály a auditória.

Vďaka Júliusovi Krempaskému sme na Slovensku zachytili nástup polovodičov. Spolu s Dionýzom Ilkovičom založili špecializáciu fyzika tuhých látok, ktorá pre tento výskumný a priemyselný smer vychovávala absolventov. Viacerí, ako napr. Vladimír Áč, sa stali kľúčovými postavami československej mikroelektroniky. Svoju pozornosť venoval aj meraniu termofyzikálnych veličín modernými dynamickými metódami, ktoré spracoval monograficky a ktoré dodnes tvoria jeden výskumný smer vo Fyzikálnom ústave SAV (Ľ. Kubičár et al.). V ústave sa podieľal aj na rozvoji fyziky a technológie kovových skiel, ktorej nositeľom bol Pavol Duhaj a dnes Peter Švec. V ďalšom upriamil pozornosť na novú jednotiacu vedeckú platformu – synergetiku, editoval knihu, začrel do kozmológie, niekoľko prác vydal k otázkam vedy a viery v duchu encykliky Jána Pavla II.

V posledných rokoch sme ho u nás považovali za nestora fyziky a pri 80. výročí STU v roku 2017 bol jednou z ústredných postáv osláv ako pedagóg, ktorý na univerzite pôsobil vyše 60 rokov a významne ju pozdvihol. Július Krempaský napísal 30 kníh a učebníc a takmer 80 článkov. Vychoval 20 absolventov štúdia CSc. a PhD. Bol nositeľom Národnej ceny SR, Radu Ľudovíta Štúra II. triedy, ďalších cien a medailí vrátane SAV a ocenenia Fides et Ratio. Svoju ťažkú chorobu znášal trpezlivo a s vyrovnanosťou, ktorá s vysokými morálnymi hodnotami mu bola sprievodkyňou na ceste životom, uvádza na stránke sav.sk Štefan Luby.

Posledná rozlúčka so zosnulým bude vo štvrtok, 12. decembra o 14. h v Katedrále sv. Šebastiána (Pekná cesta 2) v Bratislave-Krasňanoch.

Zdroj: sav.sk
( TK KBS, sav; ml ) 20191210027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020