[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 11. 04. 2021   Meniny má Július       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Albánska charita pokračuje v monitorovaní územia po zemetrasení
P:3, 06. 12. 2019 11:05, ZAHBratislava 6. decembra (TK KBS) Albánska charita pokračuje v monitorovaní územia, aby sa dostala do všetkých zasiahnutých oblastí. Viac ako štvrtina územia Albánska bola ťažko zasiahnutá zemetrasením. Najviac diecéza Tirana-Drač. Ťažko zasiahnuté sú diecéza Lezha a celá severná časť Diecézy Juh.

Diecéza Juh má okrem toho oblasť Korče, ktorá už predtým bola tvrdo zasiahnutá zemetrasením 1. júla. V tejto oblasti národná Charita spolupracuje s diecéznou. Akcia mapovania bude kontinuálne pokračovať najbližšie dva mesiace. Pomoc bude rozdelená na tematické oblasti, aby sa vytvorili čím detailnejšej analýzy podmienok školských a zdravotníckych zariadení, ekonomických a poľnohospodárskych aktivít. Ďalší typ mapovania bude nasmerovaný na štruktúry ubytovania a miesta prijatia, kde sú umiestnení evakuovaní.

Albánske autority sa zhodujú v urgentnej potrebe stanov, postelí, prikrývok, šiat a jedla pre deti do troch rokov. Na základe rozhovorov s osobami, ktoré sú ubytované v stanoch vieme, že ich najväčšia starosť sú ich domovy. Na základe pozorovaní personálu sú najurgentnejšími potrebami: útočiská, postele a matrace, prikrývky, hygienické pomôcky a lieky pre chorých.

Albansko, zemetrasenie

Viac ako 2 000 osôb je evakuovaných v oblastiach Kosova postihnutých zemetrasením. Viac ako 1 500 osôb je evakuovaných v oblasti Vlory postihnutej zemetrasením. Z 19 farností diecézy Tirana-Drač bolo na stretnutí prítomných 16. Deväť farností oznámilo škody na svojich budovách, v troch farnostiach sú evakuované sestry a kňazi.

Kňazi a sestry informovali, že počet evakuovaných v každej farnosti sa mení od niekoľkých rodín až po viac ako 250. Päť farností poskytuje evakuovaným osobám ubytovanie, celkom 100 ľudí. Hlavné potreby: oprava budov (12 farností zo 16), ubytovanie (11), psychologická podpora (8), jedlo (8), hygienické potreby (7), matrace a prikrývky (4).

Albansko, zemetrasenie

V diecéze Lezha je farská budova, ubytovanie a kostol v Shënkoll (kde býva aj prezident Charity Albánsko) neobývateľná. Diecézna charita Lezha poskytuje pomoc 500 evakuovaným osobám. Pomoc sa poskytuje evakuovaným osobám v hoteli Rafaelo v Shëngjine. Diecéza Rrëshen hlási 20 evakuovaných rodín s neobývateľnými domami. V diecéze Skadar niektoré kláštory a farnosti poskytujú ubytovanie 50 evakuovaným rodinám. Diecéza Juh poskytuje ubytovanie 30 rodinám.

Momentálne Charita Juh veľmi pomáhala Charite Albánsko a diecéznej charite Tirana-Drač ľudskými zdrojmi a materiálnou pomocou. V diecéze Sapa pracovníci Charity Sapa pomáhali Charite Albánsko a dobrovoľníkom Charity Tirana pri distribúcii materiálnej pomoci.

Zdroj: www.zasvatenyzivot.sk

( TK KBS, zz, rp; ml ) 20191206028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]