TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 04. 2020   Meniny má Miroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Iniciátori Národného týždňa manželstva ponúkajú námety a inšpirácie
P:3, 05. 12. 2019 11:50, DOMBratislava 5. decembra (TK KBS) O necelé tri mesiace sa začne Národný týždeň manželstva. Na viacerých miestach našej krajiny sa dob rovoľníci zamýšľajú nad tým, ako priniesť tým, ktorí žijú v manželstvách, nové podnety do vzájomných vzťahov. Iniciátori kampane pripravili tiež sériu námetovo, ako je možné hlavnú tému kampane "Náš príbeh" priniesť do miest či komunít.

Prvým nápadom je tzv. Večer príbehov. "Počas kampane zorganizujte vo vašej obci večer príbehov, kde si budú môcť páry vypočuť zaujímavé príbehy zo života iných manželstiev a kde bude tiež priestor, aby si oni sami zaspomínali na svoje vlastné príbehy. "V národnom tíme sme vytvorili tzv. „manželské leporelo“ – malú skladačku so siedmimi otázkami, ktoré môžete použiť ako námet pre obsah tohto večera a tiež pre rozhovory vo dvojici. Takýmto večerom pripojíte vaše mesto k celoslovenskej sieti Večerov príbehov. Pôjde o večery s rovnakým obsahom a štruktúrou, no zároveň v každom meste bude takýto večer jedinečný tým, čo doňho vložíte vy," avizujú organizátori s tým, že radi poskytnú scenár večera a materiály, ktoré budú môcť v rámci večera využiť.

"Ak si netrúfate niečo zorganizovať, no radi by ste povzbudili páry okolo seba v ich manželskom živote, objednajte pre nich manželský kardiobalíček. Balíček obsahuje 2 drevené príves ky v tvare spojených sŕdc (odtiaľ názov „kardiobalíček) s vygravírovanými menami a malú skladačku s podnetmi k rozhovoru vo dvojici. Objednávkový formulár nájdete na webe ntm.sk," ponúkajú ďalší tip. Odporúčajú tiež párom zamyslieť sa nad tým, čo "charakterizuje ich manželský príbeh, sformulovať to do výstižného hesla a inšpirovať ním iných". Na verejne dostupnom mieste (kultúrne stredisko, ZUŠ, galéria, knižnica, nákupné centrum,...) potom môžu nainštalovať výstavu Kinofilm manželských príbehov.

"V priestore výstavy vytvorte fotostenu, kde si budú môcť páry urobiť aktuálnu spoločnú fotografiu a zachytiť tento okamih pre budúcnosť. Výstavu môžete spojiť tiež s čítaním manželských príbehov. Ak máte záujem, vieme vám dodať zozbierané podnetné príbehy. Ak sa rozhodnete takúto výstavu zorganizovať, určite nám dajte vedieť, aby sme na záver Týždňa manželstva mohli spočítať, koľko „obrázkov“ tohto kinofilmu sme na Slovensku spoločne „natočili“ a informovať o tom verejnosť. Pre viac informácií o Večeri príbehov a Kinofilme manželských príbehov, kontaktujte Renátu Sochorovú na: sochorova@ntm.sk," avizujú iniciátori kampane na Slovensku.

Národný týždeň manželstva, ktorý bude po desiatykrát, je dnes organizovaný vo viac ako 20 krajinách na 4 kontinentoch. Myšlienka Národného týždňa manželstva vznikla pred vyše 20 rokmi vo Veľkej Británii. Angličan Richard Kane prišiel s nápadom zmobilizovať bežných aj vplyvných ľudí v krajine k tomu, aby zorganizovali niečo malé alebo aj významnejšie pre manželov vo svojom najbližšom okolí. Vtedy ešte netušil, ako sa tento nápad zmení v masové hnutie, ktoré ovplyvní pohľad na manželstvo v mnohých krajinách sveta. Rozhodol sa totiž nekritizovať iné modely partnerského spolužitia, ale práve naopak, zamerať sa na to, čo je historicky osvedčené a do každodenného života manželov priniesť kreatívne a motivačné prvky. Dnes, po dvoch desaťročiach verejnosť túto iniciatívu oceňuje najmä kvôli jej pozitívnemu posolstvu a otvorenosti pre každého, kto ju chce využiť na upevnenie vlastného manželstva či povzbudenia manželstiev iných.

Slovensko sa k tejto myšlienke oficiálne po prvýkrát pripojilo v roku 2011. Národný týždeň manželstva vždy prináša množstvo tipov a praktických spôsobov, ako rozvíjať to pekné a hlboké vo vzťahu tých, ktorí sa rozhodli, že budú spolu znášať dobré aj zlé. Nájsť ich je možné na stránke týždňa alebo je možné využiť niečo z pripravenej ponuky vo svojom okolí. Viac informácií je možné nájsť na www.ntm.sk.

TK KBS informovali Renáta a Vladimír Sochoroví( TK KBS, rvs, ml; pz ) 20191205034   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 171 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020