TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 04. 2020   Meniny má Miroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Film o biskupovi Vojtaššákovi videlo publikum vatikánskej filmotéky
P:3, 05. 12. 2019 12:05, ZAHBratislava 5. decembra (TK KBS) “Vojtaššák, dni barbarov”, tak sa volá nový dokumentárny hraný film o spišskom biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímka v réžii talianskej autorskej dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho priblížila publiku vatikánskej filmotéky dramatické kapitoly prenasledovanej cirkvi v Československu. “Je to svedectvo, ktoré okysličuje stagnujúcu a unavenú vieru nás, obyvateľov Západu,” hovorí Di Giglio.

Biografický príbeh, ktorý predstavuje talianskemu publiku životnú drámu jedného z veľkých svedkov viery z doby komunistického útlaku, vznikol v spolupráci so Spišským biskupstvom a predovšetkým vďaka veľkej angažovanosti amatérskych hercov, ktorý boli osobne zasiahnutí vnútorným hrdinstvom tohto biskupa.
Ján Vojtaššák (1877-1965) stál od roku 1920 na čele Spišskej diecézy. V roku 1950, v rámci zásahu režimu proti Cirkvi, bol najskôr internovaný vo svojej rezidencii, potom prevezený do Pražskej väzenskej väznice a v januári nasledujúceho roku bol vo vykonštruovanom procese v Bratislave odsúdený na 24 rokov ťažkého väzenia a ďalším trestom za údajné úklady proti republike, velezradu, vojenskpú zradu a vyzvedačstvo. Vo väzení zostal do amnestie 5. Októbra 1963. Zomrel po neclých dvoch rokoch v Říčanech pri Prahe, kde žil v nútenom exile, so zákazom pôsobiť na Slovensku.

Hlavnú úlohu biskupa Vojtaššáka stvárnil slovenský herec Milan Kasan, po jeho boku účinkujú ochotníci z Vojtaššákovho rodiska Zákamenné a životný príbeh ilustruje rozprávanie kardinála Jozefa Tomka. Dokument zaznamenáva tiež svedectvá ľudí, ktorí biskupa Vojtaššáka osobne zažili. Práve hlboké vnútorné putá mnohých ľudí k tejto osobnosti boli tým, čo na talianskych režisérov najviac zapôsobilo. Hovorí Alberto Di Giglio: “Okrem obtiažneho vstupovania do zložitosti tohto príbehu sa pre nás nečakaným vodítkom stala dôvera miestnych ľudí k Jánovi Vojtaššákovi. Prejevilo sa to prímo v hereckých výkonoch. Hlavný protagonista Milan Kasan dokázal dojat všetkých, ako v Benátkách na Festivale ľudia a náboženstvo, tak tu, vo Vatikánskej filmotéke. Dokázal vytvoriť dokonalý súlad s historickou osobnosťou. To bola vec, ktorú nikto nečakal, kterú sme neočakávali ani my a ktorú by žiadny casting nedokázal zariadiť.”

Čo z tohto príbehu nesmie byť zabudnuté?

“Predovšetkým to, kto sme. Kto je kresťan, kto je kňaz a čo je cirkev. Myslím, že tento film o tom hovorí. Obracia pozornosť na úto časť Európy, ktorá toľko trpela, ktorá bola skutočne vymazaná, zrušená. Z tohto popola povstala úžasná, silná a mocná viera, ktorá bola pre nás naozaj “nákazlivá”. Každého z nás zasiahla krása a láskavosť tohto národa, ale tiež predovšetkým sila tohto svedectva. Myslím si, že je okysličením pre trochu stagnujúcu unavenú vieru nás, obyvateľov Západu,” hovorí režisér Alberto Di Giglio.

Pripomíname, že v roku 1996 začala Spišská diecéza beatifikačný proces biskupa Vojtaššáka. Po odovzdaní dokumentov do Vatikánu prišlo v roku 2003 vtedajšiemu spišskému biskupovi Františkovi Tondrovi vyjadrenie, podľa ktorého Svätý stolec nepovažoval pokračovanie tejto kauzy za vhodné. Ako problematické sa ukazovalo pôsobenie tohto biskupa v rokoch 1940-45 ako podpredsedu Štátnej rady. Tá niesla spoluzodpovednosť za “riešenie” židovskej otázky. V posledných historických štúdiách sa však ukazuje, že práve vďaka zásahu biskupa Vojtaššáka nedošlo k druhej vlne deportácií Židov zo Slovenska. Vychádzajú najavo ďalšie jeho postoje na obranu prenasledovaných, čo znovu otvára cestu k jeho blahorečeniu.( TK KBS, rp; pz ) 20191205033   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 274 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020