[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal poľské hnutie Solidarność pred jeho 40. výročím
P:3, 05. 12. 2019 11:15, ZAH

Vatikán 5. decembra (RV) „Podmienkou pre pozitívne zmeny v spoločenských štruktúrach je zmena mentality, presvedčení a postojov, ku ktorým treba vychovávať mladé generácie. V opačnom prípade sa samotné nové štruktúry stanú skazenými, priťažkými a neúčinnými, ba až škodlivými.“ Tieto slová adresoval pápež František v stredu 4. decembra vedeniu známeho poľského odborového hnutia Solidarita (Solidarność).

Nezávislá odborová organizácia a hnutie, ktoré sa pričinilo o pád komunizmu v Poľsku, bude zakrátko sláviť 40 rokov existencie. Svätý Otec členov Solidarity prijal ráno pred generálnou audienciou.

Ako pripomenul Svätý Otec, odborové hnutie bolo protagonistom politických a spoločenských zmien v Poľsku, no zároveň bolo silnou inšpiráciou aj za hranicami krajiny. Poukázal aj na duchovný podnet, aký Poľsko načerpalo pre svoj zápas za slobodu od sv. Jána Pavla II.:

„Chcem pripomenúť, že úprimné hľadanie, ktoré jednotlivci či skupiny vykonávajú, aby našli dobro, pravdu a spravodlivosť, je vždy sprevádzané prítomnosťou Boha (porov. Apoštolská exhortácia Evangelii gaudium - EG, 71). Už je to 40 rokov, čo sv. Ján Pavol II. zvolával pre svojich krajanov práve túto prítomnosť Boha a vanutie Ducha Svätého, volajúc: «Nech tvoj Duch zostúpi! A nech obnoví tvárnosť zeme. Tejto zeme!» (Homília, Varšava, 2. jún 1979).“

Slovo solidarita neznamená len občasný prejav štedrosti, povedal pápež:

„«Slovo „solidarita“ sa akoby častým používaním opotrebovalo a niekedy býva nesprávne interpretované: znamená totiž omnoho viac ako len občasný prejav štedrosti» (EG, 188). Je to citlivosť na hlas bratov a sestier, ktorým bolo odopierané právo na dôstojné pracovné podmienky, na spravodlivú odmenu potrebnú na podporu rodiny, na zdravotnú starostlivosť či odpočinok.“

Svätý Otec pripomenul, aká je úloha Cirkvi vo vzťahu k politike. V tejto súvislosti upozornil, že bez hlbšej zmeny v ľudských srdciach politické zmeny nefungujú:

„V dialógu so štátom a so spoločnosťou Cirkev nemá k dispozícii riešenia na všetky jednotlivé otázky. Spolu s rozličnými silami v spoločnosti však sprevádza také návrhy, ktoré čo najlepšie zodpovedajú dôstojnosti ľudskej osoby a spoločnému dobru» (EG, 241).

Treba pripomenúť, že podmienkou pre pozitívne zmeny v spoločenských štruktúrach je zmena mentality, presvedčení a postojov, ku ktorým treba vychovávať mladé generácie. V opačnom prípade sa samotné nové štruktúry stanú skazenými, priťažkými a neúčinnými, ba až škodlivými“ (porov. EG, 189).

S poľským hnutím Solidarność sa spája i meno katolíckeho kňaza Jerzyho Popieluszka. Na Pápežskej univerzite Urbaniana v Ríme sa v týchto dňoch koná konferencia a výstava o tomto blahoslavenom mučeníkovi, ktorý bol barbarsky zabitý komunistami v roku 1984.

Počiatky hnutia Solidarność siahajú do roku 1980, keď robotníci v gdaňských lodeniciach vyhlásili okupačný štrajk. Medzi ich požiadavkami, ktoré komunistická strana nakoniec akceptovala, bol aj vznik nezávislých odborov.

V roku 1981 bolo členmi organizácie 10 miliónov Poliakov, čo predstavovalo tretinu pracujúcich krajiny. Kvôli rastúcej popularite hnutia i jeho lídra Lecha Wałęsu bola Solidarność vtedajším režimom zakázaná a jej činnosť prešla do ilegality. Wałęsa získal v roku 1983 Nobelovu cenu za mier a po páde komunizmu sa stal poľským prezidentom.

( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20191205030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]