TK KBS

Dnes je piatok 02. 10. 2020   Meniny má Levoslav       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež francúzskym podnikateľom: Žiť kresťanstvo v situáciách svedomia
P:3, 04. 12. 2019 11:39, ZAHVatikán 4. decembra (RV) Práca a vzťahy podnikateľa sú príležitosťou pre vydávanie opravdivého kresťanského svedectva v náročných situáciách svedomia – o tom hovoril Svätý Otec trom stovkám mladých podnikateľov z Francúzska, ktorých prijal v pondelok 2. decembra.

Katolícki podnikatelia sa pod vedením biskupa Diecézy Fréjus–Toulon Mons. Dominique Reya v dňoch 1. – 3. decembra zúčastnili v Ríme na podujatí s názvom „Cesta spoločného dobra“ (Viaggio del bene comune). Počas troch dní sa zamýšľali nad povolaním kresťanských podnikateľov vo svetle sociálnej náuky Cirkvi.

Súčasťou programu, na ktorom sa zúčastnila aj veľvyslankyňa Francúzska pri Svätej stolici Elisabeth Beton-Delègue, bolo vystúpenie vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina.

Svätý Otec sa celej skupine prihovoril v Klementínskej sále pápežského paláca. Okrem iného povedal:

„Veľmi dobre si uvedomujem, že v každodennosti nie je ľahké zmieriť požiadavky viery a sociálnu náuku Cirkvi s potrebami a záväzkami, ktoré si vynucujú zákony trhu a globalizácia. Domnievam sa však, že evanjeliové hodnoty, ktoré chcete uplatňovať pri vedení vašich podnikov, ako aj pri mnohorakých vzťahoch, ktoré vytvárate v rámci vašich aktivít, sú príležitosťou k vydávaniu pravého a nenahraditeľného kresťanského svedectva.“

Svätý Otec sa v tejto súvislosti osobitne zameral na úlohu správne formovaného kresťanského svedomia. Priznal náročnosť úlohy, pred ktorou podnikateľ stojí a vymenoval rozličné náročné situácie od boja o obsadenie trhov, cez požiadavky produktivity, reagovanie bez meškania, reklamné taktiky na zvyšovanie spotreby, pracovné podmienky zamestnancov, mzdy, ako aj ochrana životného prostredia.

„Konflikty svedomia pri každodenných rozhodnutiach, ktoré musíte urobiť, sú početné,“ skonštatoval pápež. Mladým ambicióznym Francúzom dal radu v duchu učenia Druhého vatikánskeho koncilu:

„Jedno kritérium rozlišovania môžeme nájsť v Konštitúcii Gaudium et spes Druhého vatikánskeho koncilu, kde sa v súvislosti s laikmi angažovanými v časných veciach hovorí:

«Je vecou ich náležite sformovaného svedomia vpísať Boží zákon do života pozemskej spoločnosti. Od kňazov nech laici čakajú usmernenie a duchovnú silu. Ale nech sa nenazdávajú, že ich duchovní pastieri vždy majú také vedomosti, aby boli schopní alebo povolaní pohotovo nájsť konkrétne riešenie na každý problém, čo ako zložitý. Nech skôr sami vezmú na seba patričnú zodpovednosť vo svetle kresťanskej múdrosti a s úctivou pozornosťou voči Učiteľskému úradu Cirkvi» (43).“( TK KBS, RV zk, ml; pz ) 20191204028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020