[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 23. 01. 2021   Meniny má Miloš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 info

  Top témy
Všetky
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynulo 30 rokov od návštevy prezidenta M. Gorbačova vo Vatikáne
P:3, 03. 12. 2019 09:00, ZAHVatikán 3. decembra (RV CZ) Uplynulo 30 rokov od historickej návštevy bývalého sovietskeho prezidenta Michaila S. Gorbačova vo Vatikáne. Gorbačov vedel, že dnes už sv. Ján Pavol II. zmenil beh dejín, a pápež si uvedomoval, že práve tento vodca môže zaistiť priebeh prichádzajúcich zmien, zadržať Červenú armádu pred ingerenciou (zasahovaním) v krajinách, ktoré sa začínali vymykať Moskve spod kontroly.

V týchto kategóriách vníma Bernard Lecompte význam návštevy Gorbačova vo Vatikáne, od ktorej uplynulo v nedeľu tri desaťročia. Skôr než sa Bernard stal korešpondentom francúzskych médií vo Vatikáne, patril k najlepším znalcom strednej Európy.

Z tejto perspektívy vnímal aj audienciu Gorbačova u poľského pápeža. Pripomína, že Ján Pavol II. radikálne menil vatikánsku východnú politiku (tzv. Ostpolitik). Na základe skúsenosti zo svojej krajiny dodržiaval jednoduchú zásadu, že "s komunistami sa nevyjednáva" a to bolo základnom jeho úspechu, hovorí francúzsky novinár.

Na druhej strane Gorbačov sa nikdy o náboženstvo nezaujímal. Začal ho objavovať až v roku 1988, keď Rusku slávilo tisíce výročie kristianizácie. Práve pri tej príležitosti pozval Ján Pavol II. Gorbačova do Vatikánu, spomína Bernard Lecomte.

"Po skončení rozhovoru, ktorý trval 49 minút, veľmi intenzívneho stretnutia tvárou v tvár, vyšiel Gorbačov s úsmevom na všetky strany a uistil, že sa uskutočnilo niečo mimoriadne. Spokojný bol aj Ján Pavol II.," opisuje Lecomte.

"Ukázalo sa, že títo dvaja Slovania našli spoločný základ, spoločné hodnoty. Ján Pavol II. vždy vyzýval, aby Európa dýchala svojimi dvomi pľúcami. Gorbačov pristúpil na rovnakú tému. Chcel, aby všetci Európania spolu objavili svoju kultúru, spoločnú minulosť a spoločnú budúcnosť. Chcel, aby Európa pochopila, že nepotrebuje Ameriku a jej imperializmus - ak hovoril - aby spoločne vytvárala svoje dejiny. Táto idea jednoty kontinentu ich zblížila; vedomie, že Európa má vlastnú kultúru a že na tomto základe majú budovať svoju budúcnosť."( TK KBS, RV job; ml ) 20191203015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]