TK KBS

Dnes je streda 23. 09. 2020   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica založila poradný zbor zložený z dvadsiatich mladých ľudí
P:3, 29. 11. 2019 10:05, ZAHVatikán 29. novembra (RV CZ) Dikastérium pre laikov, rodinu a život oznámil minulú nedeľu, na slávnosť Krista Kráľa, založenie stáleho medzinárodného poradného zboru zloženého z 20 mladých ľudí, pochádzajúcich z rôznych častí sveta a niektorých cirkevných hnutí, združení a spoločenstiev, ako napríklad saleziánskeho hnutia mládeže alebo komunity Taizé.

Vznikom tejto skupiny sa naplnila požiadavka, ktorá je v záverečnom dokumente synody o mládeži (č. 123), ktorý vyzval k vytvoreniu takéhoto grémia, čo by podporilo činnosť sekcie pre mládež v rámci spomínaného vatikánskeho úradu. Do poradného zboru bolo na tri roky vymenovaných desať žien a desať mužov, ktorý sa už zúčastnili na rôznych fázach synodálneho procesu (ich zoznam je TU).

Šesť vymenovaných členov pochádza z Európy, štyria z Južnej Ameriky, Afriku a Áziu zastúpi trojica mladých ľudí, Severná Amerika má v grémiu dvoch členov a Austrália s Blízkym východom po jednom. Geograficky najbližšie českej a slovenskej mládeži je rakúska členka zo saleziánskeho hnutia. Japonsko zastupuje Makoto Yamada, ktorý sa angažuje v mimovládnej organizácii bojujúcej s chudobou a študuje na jezuitskej univerzite Sophia v Tokiu, kam pri poslednej apoštolskej cesta zavítal pápež František.

Prvé stretnutie mládežníckeho poradného zboru, ktorý bude s vatikánskym dikastériom spolupracovať v otázkach pastorácie mládeže, sa plánuje v apríli budúceho roka. Nad tým, ako by mal tento tým pracovať, sa zamyslela jeho členka Carina Baumgartner:

"Jednou z prvých úloh bude voľba pracovného tímu, aby sme mohli čo najlepšie plniť našej poradné poslanie. Som napätá, čo povedia ostatní mladí ľudia z rôznych organizácii z celého sveta a aké budú mať skúsenosti. Sama pochádzam zo saleziánskej mládeže a tam som v posledných rokoch skúsila, že mladí sa berú vážne, odovzdáva sa im zodpovednosť a dostáva sa im priestor k spoluvytváraniu cirkvi," hovorí Baumgartner.

"Myslím si však, že nie všetkým mladým ľuďom sa vedie podobne. Mnohí z nich vôbec Cirkev nepoznajú a nezažili ju ako spoločenstvo, kde sú vítaní. Viera je pre mňa osobne veľmi dôležitá. Cítim sa v cirkvi veľmi dobre a vnímam ju ako spoločenstvo, kde môžem prežívať svoju vieru, spoznávať ju a hovoriť o nej s inými ľuďmi. Priala by som si, aby to isté skúsili aj iní ľudí, a záleží mi na tom, aby som sa v tom angažovala," hovorí 28-ročná Rakúšanka.
( TK KBS, rv cz, jag; ml ) 20191129017   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020