[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 06. 2022   Meniny má Ladislav, Ladislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Útoky na kostoly vo Francúzsku sa stávajú každodennou záležitosťou
P:3, 28. 11. 2019 10:06, ZAH

Francúzsko 28. novembra (RV CZ) „Nepriateľstvo voči kresťanom je čímsi prirodzeným. Pre svet je výzvou už samotná naša existencia,“ hovorí profesor Rémy Brague, francúzsky filozof a religionista. Katolíci vo Francúzsku si kladú otázky o príčinách čoraz častejšieho a trúfalejšieho znesväcovania náboženských miest. Len v tomto mesiaci priniesli médiá zábery vyplienenej katedrály v Oloron-Sainte-Marie alebo brutálnu profanáciu Oltárnej sviatosti v Tonnay-Chárane. Útoky na kostoly sa stali každodennou záležitosťou. V minulom roku ich bolo vyše tisíc.

Týždenník Famille Chrétienne (12. 11.  2019) venoval tomuto javu celé jedno vydanie a poskytol svojim čitateľom konkrétne rady, ako chrániť kostoly pred agresiou. O príčinách tejto vlny útokov sa rozprával s profesorom Braguem. Francúzsky filozof hneď v úvode podotkol, že najväčšou profanáciou bolo samozrejme ukrižovanie Boha. „V porovnaní s touto historickou udalosťou sa všetko ostatné javí ako triviálne.“ Profesor Brague okrem toho pripomína, že profanácie sa diali vždy. „Nemožno však poprieť, že za posledných sotva 10 rokov ich počet vzrástol o viac ako 220 percent. Ťažko odhadnúť, čo sa deje v hlave ich páchateľov.“ Profesor Brague je presvedčený, že sa chcú predovšetkým predvádzať.

Na otázku, či sú vo Francúzsku kresťania prenasledovaní, odpovedal súhlasne, podotkol však, že ide o „soft“ prenasledovanie, o ľahkú kategóriu. „Prejavuje sa v rozhodnutiach tých, ktorí majú slovo v politike a v médiách. Rozhodlo sa, že kresťania budú ignorovaní. Akákoľvek zmienka o kresťanstve je okorenená posmeškom. Čo s tým robiť? Musíme byť dvojnásobne lepší. Jedine vtedy nám budú ochotní odpustiť, že sme kresťania,“ hovorí francúzsky filozof a religionista.

„Musíme si však byť vedomí, že pre nekresťana je kresťanstvo čímsi poburujúcim. Vtelenie Boha, jeho vstup do dejín človeka a na druhej strane sprístupnenie svätosti - teda toho, čo je božské - človeku, to všetko rúca poriadok pohanských náboženstiev, rovnako ako islamu, kde panuje ostré rozhranie medzi božskou a ľudskou sférou,“ dodáva Rémy Brague (Zdroje. RV CZ / Katolícke noviny).

( TK KBS, rv cz, kn; ml ) 20191128026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním