[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 06. 2023   Meniny má Stanislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návštevu Japonska pápež uzavrie na jezuitskej Sophia University
P:3, 25. 11. 2019 18:30, ZAH

Japonsko 25. novembra (RV) Ázijská apoštolská cesta pápeža Františka sa chýli k záveru. Svoj ôsmy cestovný deň venuje návšteve jezuitskej univerzity Sophia v Tokiu a návratu do Ríma. Spiatočný let povedie severnou cestou a tesne sa priblíži aj k územiu Slovenska.

V utorok ráno o 7.45 miestneho času bude Svätý Otec sláviť svätú omšu v kruhu rehoľných spolubratov jezuitov v kaplnke pastoračného centra tokijskej Sophia University. Na Slovensku to bude ešte len štvrťhodinu pred polnocou.

Po raňajkách v jezuitskom kolégiu Svätý Otec navštívi rehoľný dom seniorov pre starých a chorých kňazov a rehoľných bratov. Potom ho už čaká posledný bod, návšteva univerzity, kde prednesie posledný, v poradí desiaty príhovor na pôde Japonska.

Univerzita Sophia patrí medzi najlepšie v Japonsku

Sophia University je katolícka univerzita založená jezuitmi v roku 1913 a jej názov sa vzťahuje na Božiu Múdrosť. Duchovné korene tejto inštitúce siahajú vyše 450 rokov do histórie. Keď jezuitský misionár sv. František Xaverský dorazil v roku 1549 do Japonska s cieľom ohlasovať Evanjelium, niesol si v sebe aj myšlienku univerzity, ktorá bola reholi jezuitov veľmi blízka.

S projektom vytvorenia študijného strediska sa začalo v roku 1908, keď sa z vôle pápeža Pia X. vylodili v Japonsku traja jezuitskí kňazi, aby o päť rokov neskôr založili prvú katolícku univerzitu v tejto krajine.

Tri vtedajšie fakulty – nemeckej literatúry, filozofie a ekonómie – viedol páter Hermann Hoffmann (1864-1937), ktorý bol aj prvým prezidentom inštitútu. V súčasnosti sa škola s 29 katedrami na deviatich fakultách a nadviazanými vzťahmi s 300 univerzitami v 59 krajinách radí medzi najlepšie vysoké školy Japonska.

Univerzita pôvodne prijímala ako študentov len mužov. Od roku 1957 sa otvorila aj ženám, pričom dnes je tu rovná proporcia oboch pohlaví. Škola sa vyznačuje vysokým podielom zahraničných študentov, ktorých je 1500 z celkového počtu 13 000. Podobne aj v 1400-člennom učiteľskom zbore je zastúpených 21 národností.

Prezidentom a rektorom Sophia University je profesor Yoshiaki Terumichi. Kancelárom je páter Tsutomu Sakuma SJ, ktorý je zároveň aj na čele Správnej rady Sophia School Corporation.

Boeing s pápežom poletí západne od našich hraníc

Pred obedom, pre nás však stále ešte len o pol štvrtej ráno, sa pápež František vydá na spiatočný let do Ríma. Po 13 a pol hodinovej ceste sa očakáva jeho pristátie o piatej večer na hlavnom rímskom letisku Fiumicino.

Trasa Boeingu 787-9 japonských aeroliniek ANA (All Nippon Airways) povedie tesne popri našom území. Svätý Otec poletí ponad Rusko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Česko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko až do Talianska.

Ako je zvykom pri návrate z apoštolských ciest, pápež František venuje zhruba hodinový priestor tlačovej konferencii. Skupina 70 novinárov ho sprevádzala po celú osemdňovú cestu s etapami v Thajsku a Japonsku. Svätý Otec bude priebežne z paluby zdraviť telegramami hlavy štátov, nad ktorých územím bude prechádzať.

-

Zdroj: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu / Jozef Bartkovjak SJ

( TK KBS, RV jb; ml ) 20191125037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]