[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 09. 2022   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Viliam Judák požehnal novú nemocničnú kaplnku v Topoľčanoch
P:3, 25. 11. 2019 08:39, DOM

Topoľčany 25. novembra (TK KBS) Nie často sa požehnáva kaplnka v nemocnici, a nie často získava patrocínium na základe osobnej motivácie kňaza, ktorý ju nadobudne cez osobnú skúsenosť hospitalizácie v ochorení. Za účasti veriacich i pacientov Nemocnice v Topoľčanoch 23. novembra 2019 na vigíliu Slávnosti Krista Kráľa nitriansky biskup Mons. Viliam Judák počas svätej omše požehnal práve jednu takúto novú nemocničnú kaplnku Božieho milosrdenstva.

Spolu s ním svätú omšu celebrovali miestny dekan Mons. Dušan Argaláš, nemocničný duchovný Frank Vandegehuchte MSC a ďalší kňazi pôsobiaci na území mesta.

Mons. Judák v príhovore zameral pozornosť veriacich na myšlienky o slobode, ako ju vníma človek, a ako ju vnímal Kristus, ako kráľ opustený na kríži, Boží Syn zriekajúci sa slobody a konajúci v záujme iných až na smrť na kríži. Porovnal to s postojmi, aké zaujíma dnešný človek k okolnostiam života, ktoré nie vždy sú len radostné, či v súlade s jeho plánmi a očakávaniami ako sú aj choroby, alebo bolesti, ktoré musí znášať aj v nemocničnom prostredí a sám.

Preto vyzval veriacich, aby sa vždy a za všetkým učili hľadať a prijímať Božiu vôľu. Ako povedal: „Buďme ľudia slobodní, úspešní, radostní, ktorí budujú a skrášľujú tento svet, ale buďme aj ľuďmi, ktorí vedia prijať Božiu vôľu ak sa to všetko neodvíja podľa našich predstáv a našich plánov.“ Túto úlohu bude plniť aj nová nemocničná kaplnka Božieho milosrdenstva, aby v nej ľudia mohli nachádzať Božiu vôľu, povzbudenie, posilu a útechu pri znášaní radostí, či i ťažkostí života, akými sú aj ochorenia.

V závere slávnosti Mons. Argaláš poďakoval biskupovi Judákovi, ale aj všetkým, ktorí sa pričinili o vybudovanie kaplnky, vyjadril radosť z jej zrodu a z toho, že nové sakrálne priestory budú slúžiť ľuďom a prinášať im pokoj a zdravie duše. Po skončení slávnosti budovatelia kaplnky účastníkov pohostili domácimi koláčmi a všetci obdržali pamätné modlitbové obrázky.

Priestory kaplnky boli upravené tak, aby mohli byť denne otvorené a k dispozícii tak pacientom, zamestnancom nemocnice, ako aj jej návštevníkom. Sväté omše v nej budú bývať pravidelne v soboty a nedele, ale aj v pracovné dni.

Nemocnica v Topoľčanoch prechádza v súčasnej dobe rozsiahlou modernizáciou, pri ktorej sa má preinvestovať viac ako 12 miliónov eur. V rámci týchto prác prichádza k novému usporiadaniu a štruktúre jednotlivých nemocničných oddelení. Tieto práce sa dotkli i doterajšej nemocničnej kaplnky, ktorá kedysi bola kinosálou a prednáškovou miestnosťou. Po nežnej revolúcii však boli tieto priestory upravené na bohoslužobný priestor a mnohé roky slúžili ako nemocničná kaplnka.

Pri stavebných úpravách majú byť tieto priestory prebudované na Jednotku intenzívnej starostlivosti, nakoľko sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti operačných sál. Z tohto dôvodu sa museli tieto priestory uvoľniť a bohoslužobná činnosť v nich ukončiť.

Po rokovaniach s vedením nemocnice boli ponúknuté iné, dobre situované a bezbariérové priestory. Nachádzajú sa na prízemí topoľčianskej nemocnice – na chodbe, ktorá spája dve hlavné budovy, kde sa nachádzajú jednotlivé ambulancie a lôžkové oddelenia. Vo vzájomnej súčinnosti s nemocnicou, vrátane prác a obojstranného finančného krytia, boli tieto priestory v predchádzajúcich mesiacoch prebudované na nový sakrálny priestor. Dostal pomenovanie Nemocničná kaplnka Božieho milosrdenstva.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20191125017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23