[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 06. 2023   Meniny má Stanislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež mladým v Thajsku: Priateľte sa s Ježišom a nebojte sa budúcnosti
P:3, 22. 11. 2019 13:05, ZAH

Thajsko 22. novembra (RV) Byť zakorenení v Kristovi, pestovať priateľstvo s ním – to je olej nevyhnutný na osvetlenie našej cesty i cesty tých, ktorí žijú v našom okolí. O tomto hovoril mladej generácii kresťanov v Thajsku pápež František pri svätej omši v bangkokskej katedrále v piatok 22. novembra. Desaťtisíc prítomných vyzval nemať strach z budúcnosti.

Dvojvežová Katedrála Nanebovzatia Panny Márie postavená francúzskym architektom v novorománskom štýle z červených tehál bola dokončená v roku 1821, no viackrát bola prestavovaná, naposledy po bombardovaní za Druhej svetovej vojny. Jej interiér je bohato zdobený vo francúzskom neoklasicistickom koloniálnom štýle. Katedrálu navštívil aj sv. Ján Pavol II. v roku 1984.

Na svätej omši z liturgickej spomienky panny a mučenice sv. Cecílie sa zúčastnilo 10 tisíc mladých, mnohí ju sledovali v okolí katedrály pri veľkoplošných obrazovkách.

V homílii pápež vychádzal z podobenstva o desiatich pannách z Evanjelia podľa Matúša (25,1-13). Mladým položil nasledovné otázky:

„Chcete udržať živým plameň, ktorý vás môže osvietiť uprostred noci a ťažkostí? Chcete sa pripraviť na to, aby ste odpovedali na Pánovo volanie? Chcete byť pripravení na plnenie jeho vôle? Ako si zabezpečiť olej, ktorý vás udrží v pohybe a povzbudí vás hľadať Pána v každej situácii?“

„Je nevyhnutné byť dobre zakorenení vo viere našich predkov a starších: rodičov, starých rodičov a učiteľov“, aby sme sa od nich naučili „odvahe, ktorá nám pomôže odpovedať na nové historické situácie“, povedal Svätý Otec.

„Tajomstvom šťastného srdca je istota, ktorú nachádzame, keď sme zakotvení, zakorenení v Kristovi: v jeho živote, v jeho slovách, v jeho smrti a zmŕtvychvstaní“. Existuje totiž mnoho falošných hlasov tohto sveta, ktoré sprvu priťahujú, no nakoniec nás zanechávajú prázdnych, zhasínajú plameň života, ktorý v nás zapálil Pán, povedal Svätý Otec a mladým adresoval túto výzvu:

„Drahí mladí! Vy ste nová generácia, s novými nádejami, s novými snami a novými otázkami; istotne aj s nejakými pochybnosťami, avšak ako zakorenených v Kristovi, pozývam vás udržiavať živú radosť a nemať strach hľadieť na budúcnosť s dôverou. Zakorenení v Kristovi, hľaďte s radosťou a dôverou. Tento stav sa rodí z vedomia, že Pán po nás túži, stretáva nás a nekonečne nás miluje.

Pestované priateľstvo s Kristom je olejom nevyhnutným na osvietenie cesty, vašej cesty, ale aj cesty všetkých tých, ktorí vás obklopujú: priateľov, susedov, spolužiakov, spolupracovníkov, vrátane cesty tých, ktorí s vami vôbec nesúhlasia.

Vyjdime v ústrety Pánovi, ktorý prichádza! Nemajte strach z budúcnosti a nenechajte sa zastrašiť; naopak, vedzte, že Pán vás tam v budúcnosti očakáva na prípravu a slávenie oslavy jeho Kráľovstva.“

Slávenie svätej omše s mladými v piatok večer v katedrále bolo posledným bodom programu Svätého Otca na pôde Thajska. V závere sa preto poďakoval všetkým, ktorí prispeli k zdarnému priebehu jeho návštevy. Osobitnú vďaku vyjadril dobrovoľníkom a tým, ktorí podujatie podporovali modlitbou a obetami – chorým a tým, ktorí sú vo väzení.

Po svätej omši Svätý Otec osobne pozdravil prítomných chorých a požehnal 25 základných kameňov nových kostolov. V sobotu ráno sa pápež na letisku rozlúči s hostiteľmi a vydá sa na šesťhodinový let z Bangkoku do Tokia.

-

Zdroj: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu

-

Dossier TK KBS / Celý harmonogram návštevy

( TK KBS, RV zk; ml ) 20191122027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]