[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 17. 09. 2021   Meniny má Olympia       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvý príhovor pápeža Františka v Thajsku: Migrácia, ochrana detí a žien
P:3, 21. 11. 2019 19:32, ZAH

Thajsko 21. novembra (RV) Prinášame podstatnú časť príhovoru pápeža Františka verejným činiteľom Thajska, s ktorými sa stretol vo štvrtok 21. novembra vo Vládnom paláci v Bangkoku.

- -

„Vážený pán premiér, členovia vlády a diplomatického zboru, ctení politickí, občianski a náboženskí predstavitelia, dámy a páni!

Ďakujem Vám za príležitosť byť s vami a tiež za to, že môžem navštíviť túto krajinu, ktorá je tak bohatá na prírodné krásy a ktorá nádherne uchováva duchovné a kultúrne tradície predkov ako je pohostinnosť, ktorú som už mal tú česť zažiť, a ktorú chcem aj ja rád rozdávať ďalej a posilňovať tak zväzky vzájomného priateľstva medzi ľuďmi.“

Pápež po týchto slovách vyjadril vďaku za pozvanie na návštevu krajiny prítomnému predsedovi vlády Prayuth Chan-o-chaovi a tiež kráľovi Ramovi X., ktorého navštívil v jeho sídle o niekoľko hodín neskôr. Poďakoval sa tiež všetkým, ktorí pracovali na príprave jeho návštevy. Ďalej pokračoval:

„Všetci vieme, že výzvy, ktorým svet v súčasnosti čelí, sú v podstate globálnymi problémami, týkajú sa celej ľudskej rodiny, a vyzývajú k rozhodnému zasadeniu sa za medzinárodnú spravodlivosť a solidárnosť medzi ľuďmi. Považujem za dôležité poznamenať, že v týchto dňoch Thajsko končí svoje predsedníctvo v ASEAN-e, ktoré je výrazom jeho historickej angažovanosti v problematike širšieho významu, ktorá sa dotýka národov celého regiónu Juhovýchodnej Ázie, ako aj výrazom jeho sústavného záujmu o posilňovanie politickej, ekonomickej a kultúrnej spolupráce v danom regióne.

Thajsko, ako multikultúrna krajina rôznych národností, už dlho pozná aké dôležité je budovanie harmónie a pokojného spolunažívania medzi jeho početnými etnickými skupinami, a tiež preukazovanie rešpektu a úcty voči rôznym kultúram, rôznym náboženským skupinám, rôznemu zmýšľaniu a ideám.

Naša doba je poznačená globalizáciou, ktorá je až príliš často vtesnaná iba do ekonomických termínov, a má sklon k tomu, že zotiera osobité črty našich jednotlivých národov, ktoré tvoria ich krásu a dušu. Na druhej strane, skúsenosť zjednoteného spoločenstva, ktoré rešpektuje rozmanitosť a dáva jej priestor, slúži ako inšpirácia a podnet pre všetkých, ktorým záleží na tom, aký charakter bude mať svet, ktorý chceme zanechať budúcim generáciám.

Teším sa z vašej iniciatívy zriadiť „Komisiu pre sociálnu etiku“, do ktorej ste pozvali tradičné náboženstvá krajiny, aby boli jej súčasťou a prispeli svojím dielom k živému udržiavaniu duchovnej pamäte vášho ľudu. V tomto smere budem mať príležitosť stretnúť sa s najvyšším budhistickým patriarchom, na znak toho, ako dôležité a naliehavé je udržiavať priateľstvo a medzináboženský dialóg, a tiež v duchu služby pre sociálny zmier a budovanie spravodlivej, zodpovednej a inkluzívnej spoločnosti.

Chcem vás tiež osobne ubezpečiť o plnom odhodlaní počtom síce malej, no živej katolíckej komunity v Thajsku udržiavať a rozvíjať tie črty, ktoré charakterizujú thajský ľud, o ktorých sa hovorí aj vo vašej národnej hymne: mierumilovní a usmievaví, nie však zbabelí; a s pevným odhodlaním čeliť všetkému, čo by viedlo k ignorovaniu volania toľkých našich bratov a sestier, ktorí túžia byť oslobodení z jarma chudoby, násilia a nespravodlivosti.

Táto krajina nesie meno „sloboda“. Vieme, že sloboda je možná len vtedy, keď sme schopní cítiť spoluzodpovednosť jeden za druhého a prekonávať každú formu nerovnosti. Preto je potrebné pracovať na tom, aby mali jednotlivci a spoločenstvá prístup k vzdelaniu, dôstojnej práci a zdravotnej starostlivosti, a takto zaistiť to nevyhnutné minimum na udržanie podmienok integrálneho rozvoja človeka.“

Pápež František ďalej prešiel k téme migrácie, ktorú nazval „jedným z určujúcich znamení našich čias“ a „fenoménom, ktorý predstavuje jednu z hlavných morálnych otázok, doliehajúcich na našu generáciu“. Pokračoval týmito slovami:

„Svetovú migračnú krízu nemožno ignorovať. Samotné Thajsko, známe tým, že sa otvorilo pre migrantov a utečencov, zažilo túto krízu ako dôsledok tragického úteku ľudí z priľahlých krajín. Opätovne chcem vyjadriť nádej, že sa medzinárodné spoločenstvo zachová zodpovedne a uvážlivo, že bude pracovať na vyriešení toho, čo spôsobuje tento tragický exodus a že sa bude zasadzovať za bezpečnú, usporiadanú a regulovanú migráciu. Kiež každá krajina rozvinie účinné prostriedky na ochranu dôstojnosti a práv migrantov a utečencov, ktorí pri svojom hľadaní slobody a dôstojného života pre ich rodiny čelia nebezpečenstvám, neistote a vykorisťovaniu.

Nejde totiž iba o migrantov; ide aj o to, akú podobu chceme dať našej spoločnosti.

A v tomto zmysle myslím na všetky tie ženy a deti našej doby, ktoré sú zvlášť zranené, ktoré boli znásilnené a vystavené akejkoľvek forme vykorisťovania, otroctva, násilia a zneužitia. Vyjadrujem uznanie thajskej vláde za jej úsilie o vykorenenie tejto pliagy a tiež všetkým osobám a organizáciám, ktorí neúnavne pracujú na odstránení tohto zla a ponúkajú cesty prinavrátenia dôstojnosti.

V tomto roku, keď sa slávi tridsiate výročie Dohovoru o právach dieťaťa sme pozvaní reflektovať a s rozhodnosťou, vytrvalosťou a rýchlosťou pracovať na nevyhnutnosti ochrany blaha našich detí, ich sociálneho a intelektuálneho rozvoja, ich prístupu k vzdelaniu, ako aj ich fyzického, psychologického a duchovného dozrievania (porov. Príhovor diplomatickému zboru, 7. januára 2019). Budúcnosť našich národov je vo veľkej miere spojená s tým, ako budeme schopní zabezpečiť našim deťom dôstojnú budúcnosť.“

Pred záverečným pozdravom a vyprosovaním Božieho požehnania pre celú krajinu pápež František zdôraznil, že „spoločnosť dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebuje «remeselníkov pohostinnosti», mužov a ženy zaangažovaných pre integrálny rozvoj všetkých národov uprostred jednej ľudskej rodiny“.

Preložila: Slovenská redakcia VR / Martina Korytiaková

( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20191121044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]