TK KBS

Dnes je streda 15. 07. 2020   Meniny má Henrich       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Jeruzaleme objavili izraelskí archeológovia Baziliku slávneho mučeníka
P:3, 21. 11. 2019 08:36, ZAHJeruzalem 21. novembra (TK KBS) Západne od Jeruzalema sa izraelským archeológom podaril výnimočný objav, našli byzantskú baziliku zo šiesteho storočia, zasvätenú nateraz bezmennému „slávnemu mučeníkovi“.

Archeológovia z izraelského úradu pre starožitnosti objavili trojloďovú byzantskú baziliku postavenú v šiestom storočí za čias cisára Justiniána (527 - 565 po Kristovi).

Je zdobená nádhernými mozaikami a oknami. Medzi pozostatkami sa nachádza aj nápis, ktorý označuje zasvätenie chrámu „slávnemu“ alebo „úžasnému“ neidentifikovanému mučeníkovi. Bazilika bola objavená počas vykopávok na mieste, kde sa mala stavať nová domová štvrť v meste Bet Shemesh, 30 km západne od Jeruzalema. Výsledok trojročných archeologických vykopávok bol ohlásený ešte 23. októbra.

Chrám sa rozprestieral na ploche asi 1 500 štvorcových metrov s centrálnou loďou, dvoma bočnými loďami, dvoma kaplnkami a kryptou. Bol ozdobený zložitými mozaikami zobrazujúcimi vegetáciu, vtáky a geometrické vzory. Okrem farebných fresiek na stenách musel mať vysoké stĺpy ukončené impozantnými hlavicami.

Pri vchode bol objavený grécky nápis venovaný mučeníkovi, ktorého relikvie sa uchovávali pravdepodobne v krypte. „Veľmi málo chrámov v Izraeli bolo odhalených s úplne neporušenou kryptou,“ vysvetlil Benjamin Storchan, riaditeľ vykopávok v mene úradu pre starožitnosti.

„Do krypty,“ dodal archeológ, „sa vstupovalo paralelnými schodmi, ktoré umožňovali príchod veľkého počtu pútnikov. Výnimočné bohatstvo štruktúry a nápisov naznačuje, že tu uctievaný mučeník musel byť dôležitou osobnosťou.“

Chrám bol postavený okolo roku 543 po Kristovi za vlády cisára Justiniána. Neskôr bol rozšírený o kaplnku postavenú vďaka darom cisára Tibéria II. Konštantína (574 - 582 po Kristovi), ako to potvrdzuje ďalší grécky nápis objavený vedľa mozaiky cisárskeho orla.

„Mnoho písomných prameňov dokumentuje cisárske financovanie cirkevných budov v Izraeli, ale tento nápis je jedným z mála archeologických potvrdení tohto faktu,“ zdôrazňuje Storchan.

Archeológovia tiež objavili krstiteľnicu v tvare štvorlístka, vzácneho dizajnu v byzantských lokalitách Svätej zeme, ale veľmi rozšíreného v celej ríši až po severnú Afriku.

Počas vykopávok sa na denné svetlo dostalo tisíce predmetov. Medzi nimi vyniká najkompletnejší sortiment sklenených okien a hlinených byzantských lámp, ktoré objavili neporušené v počte 300 kusov. Väčšinu z týchto objektov je teraz možné vidieť na výstave, ktorú Múzeum biblických krajín v Jeruzaleme venuje výnimočnému objavu Baziliky „slávneho mučeníka“.

Zdroje: terrasanta.net / katolickenoviny.sk( TK KBS, med, lhr; ml ) 20191121027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020