[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňaz Tomáš Halík: Cirkev by mala byť imunitným systémom spoločnosti
P:3, 20. 11. 2019 13:32, DOM

Bratislava 20. novembra (TK KBS) „Mnohí ľudia Cirkev opúšťajú. Neopúšťajú ju preto, že sa spreneveria Kristovi, ale to, že podoba kresťanstva, ktorú majú pred sebou, nie je dostatočne autentická, vierohodná,“ povedal nositeľ Templetonovej ceny, teológ a kňaz profesor Tomáš Halík počas prednášky na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity. „Mne sa zdá, že kresťanstvo zažíva siestu. Možno sa má prebudiť do popoludnia kresťanstva a nabrať nový dych.“

Zaplnená aula teologickej fakulty v Bratislave si v utorok 19. novembra 2019 vypočula prednášku profesora Tomáša Halíka o troch ekleziologických modeloch Cirkvi. Prvý model predstavuje Cirkev ako Boží ľud kráčajúci dejinami, ktorý ukazuje dynamiku a stály pohyb. Ľud – učeníci Krista – je stále ešte len na ceste a nie v cieli. 

Druhým modelom je Cirkev ako škola kresťanskej múdrosti. Profesor Halík zdôraznil, že ľudia majú často razantné názory o náboženstve či viere, no bez akýchkoľvek poznatkov a skúseností. Nazýva to náboženským analfabetizmom, ktorý je viditeľný aj medzi kresťanmi samotnými. „Něcismus je najrozšírenejšie náboženstvo v našom priestore. Tu prichádza úloha teológov, aby interpretovali, čo je to „niečo“. Farnosti či fakulty by mali byť školami kresťanskej múdrosti, kde sa bude hľadať pravda. Cieľom by mali tri veľké kresťanské cnosti: viera, nádej a láska. Viera je určitý existenciálny postoj, ktorý má svoju etickú či intelektuálnu stránku.“

Napokon je tu tretí ekleziologický model, ktorý často uvádza aj pápež František: Cirkev ako poľná nemocnica. Podľa Halíka sa takáto Cirkev neizoluje od okolitého sveta, ale neváha obväzovať rany. „Poľná nemocnica by mala robiť diagnostiku, prevenciu, terapiu a rekonvalescenciu. Cirkev by mala byť imunitným systémom spoločnosti. Každý máme v sebe zhubné bunky, ale imunitný systém je na to, aby nás ochránil. K tomu náleží pred-evanjelizácia: snažiť sa o prirodzené hodnoty v spoločnosti ako vernosť či solidarita. K tomu nepotrebujeme zbožnú rétoriku, ale ide o praktické kresťanstvo,“ vyhlásil prof. T. Halík.

PLNÉ ZNENIE prednášky je TU

Zdroj: truni.sk

( TK KBS, truni; ml ) 20191120028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]