[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťania čelia čoraz väčšiemu prenasledovaniu, upozorňuje publikácia ACN
P:3, 18. 11. 2019 12:10, DOM

Bratislava 18. novembra (TK KBS) Kresťania vo svete čelia čoraz väčšiemu prenasledovaniu, upozorňuje nová publikácia Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi. Publikácia, ktorá má názov Trpiaci a zabudnutí, hodnotí 15 najrizikovejších krajín. Situácia sa oproti minulým rokom zhoršila, varujú autori.

Upozorňuje, že situácia prenasledovaných kresťanov vo svete sa zhoršuje. V súčasnosti žije pod hrozbou perzekúcie každý siedmy kresťan, čo predstavuje vyše 300 miliónov kresťanov. Každý jeden z nich čelí kvôli svojej viere určitej forme útlaku - niektorým je odopreté vzdelanie, niektorí prídu o prácu, niektorí sú prenasledovaní a zabití.

Jednou z krajín, kde sa situácia kresťanskej komunity v posledných rokoch zhoršila, je Pakistan. Práve preto nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi pozvala na Slovensko otca Emmanuela Yousafa, aby podal svedectvo o živote v krajine, kde sú kresťania utláčanou menšinou.

Emmanuel Yousaf má 69 rokov a pochádza z mesta Lahore v Pakistane, kde taktiež aktuálne pôsobí ako národný riaditeľ Katolíckej komisie pre spravodlivosť a mier (CCJP). Je v prvej línii boja kresťanov za náboženskú slobodu v tejto prevažne moslimskej krajine. Emmanuel vyzdvihol pomoc nadácie ACN v Pakistane. Zároveň vyzval Slovenský parlament a vládu, aby využili všetky diplomatické kroky na to, aby bol v Pakistane zrušený kontroverzný zákon o rúhaní.

Práve na základe tohto zákona bola v minulosti na smrť odsúdená kresťanka Asia Bibi, ktorej prípad získal celosvetovú pozornosť. Asia Bibi, hoci odsúdená, bola nakoniec rozsudkom Najvyššieho súdu prepustená na slobodu a momentálne žije aj s rodinou v Kanade. Podobných prípadov je však v Pakistane viac. Za 20 rokov bolo takto odsúdených vyše 1500 ľudí.

Emmanuel sa vyjadril, že pomôcť môže každý človek, nielen politici. “Ste kresťanskou krajinou, modlite sa za nás. Potrebujeme to, veľmi to potrebujeme,” povedal. Viac o jeho návšteve u nás je možné nájsť na stránke www.prenasledovani.sk

Najhorším miestom pre kresťanov je Severná Kórea

Publikácia Trpiaci a zabudnutí sa podrobne venuje 15-tim najproblematickejším krajinám z hľadiska prenasledovania. Už dlhé roky je na čele tohto rebríčka Severná Kórea. Diktátorský režim drží v pracovných táborov stovky tisíc ľudí a až polovicu z nich tvoria práve kresťania.

Situácia sa zhoršila aj v Indii, kde vláda pod vedením Narendru Modiho postupuje voči menšinám veľmi agresívne. Situácia nie je dobrá ani v Číne, napriek dohode medzi miestnou vládou a Vatikánom postupujú bezpečnostné zložky voči kresťanom naďalej represívne.

Zlepšenie v Sýrii, konflikt však pokračuje

Mierne paradoxne môže posobiť konštatovanie, že v Sýrii sa situácia oproti predošlému obdobiu zlepšila. Autori publikácie však upozorňujú, že ide o porovnanie s obdobím vlády Islamského štátu. Vtedy bola Sýria pre kresťanov - a nielen pre nich - doslova “peklom na zemi”.

Situácia sa po porážke Islamského štátu v Sýrii a Iraku zlepšila, no kresťania trpia naďalej. Ohrozuje ich najmä napätie medzi protureckými silami a Kurdmi. Kresťania sa ocitli v strede tohto konfliktu, ktorého nechcú byť súčasťou, a tisíce z nich už z regiónu utiekli. Miestni kňazi sa obávajú, že nás môže čakať ďalšia veľká utečenecká vlna, pokiaľ sa konflikt nepodarí vyriešiť mierovou cestou.

V Sýrii pred vypuknutím občianskej vojny v roku 2011 žilo vyše 1,5 milióna kresťanov. Teraz ich tam žije najviac 500-tisíc. Aj to sú však len oficiálne odhady. Nadácia ACN sa obáva, že reálne je kresťanov v krajine ešte oveľa menej.

“Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná,” vyzýva riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Publikáciu Trpiaci a zabudnutí je možné bezplatne objednať napísaním žiadosti na info@acn-slovensko.org. Počet kusov je limitovaný.

( TK KBS, dha; ml ) 20191118028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]