[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 05. 2021   Meniny má Servác       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V košickej katedrále bola sv. Alžbeta Uhorská vyhlásená za patrónku Košíc
P:3, 18. 11. 2019 11:35, DOMKošice 18. novembra (TK KBS) Počas odpustovej slávnosti v nedeľu 17. novembra bola v košickej katedrále svätá Alžbeta Uhorská vyhlásená za patrónku Košíc. Stalo sa tak prečítaním dekrétu Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí a v závere slávnosti jeho a odovzdaním súčasnému primátorovi. Na slávnosti nechýbali košický eparcha vladyka Milan Chautur, predstavitelia vereného života mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom a predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom.

Kosice, Uhorska, Alzbeta

„Staňme sa ľuďmi činu, formujme sa navzájom a motivujme jeden druhého dobrými skutkami s pohľadom upretým na Ježiša. Aj teraz, 30 rokov po Nežnej revolúcii, nehanbime sa nahlas priznať ku Kristovi a označiť ho za príčinu a cieľ našej slobody,“ pripomenul vo svojej homílii košický arcibiskup Bernard Bober .

Svätá Alžbeta je tak aktuálna a tak presvedčivá aj pre dnešnú dobu, žeby sme mohli nahlas vysloviť prianie, aby nám Boh aj v tomto čase poslal takú političku, právničku, lekárku, členku inteligencie, učiteľku, umelkyňu, akademičku, aktivistku, či významnú predstaviteľku spoločenského života, ktorá by mala odvahu takto slúžiť ľuďom a zároveň by bola vo svojich postojoch a motiváciách zajedno s Kristom.

Alžbeta mala veľkú odvahu zrieknuť sa svojho postavenia, obetovala i moc, slobodu a slávu svojho šľachtického stavu, zriekla sa svojho príjmu i majetku, len aby mohla konať a slúžiť – no nie zhora dolu – ale na rovnakej úrovni s trpiacimi – ako chudobná pre chudobných!

Nech sa raz všetky naše dobré skutky premenia pred Pánom života i večnosti na voňavé ruže, podobne ako v prípade svätej Alžbety. Kiežby sme tak ako ona, aj my spoznávali Krista tam, kde bol vždy – v chudobných, trpiacich, chorých, väznených, utečencoch, bezdomovcoch, opustených a pokorných. Svätá Alžbeta, patrónka Košíc, oroduj za nás a za naše mesto!," povedal arcibiskup Bober.

Návrh na vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku mesta podali poslanci mesta v apríli. Ako sa píše v návrhu ,vyhlásenie sv. Alžbety Uhorskej za patrónku mesta Košice môže pozitívne ovplyvniť činnosť a pôsobenie dobrovoľníkov v meste, nielen počas roka Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, ale i do budúcnosti. Rovnako tak toto vyhlásenie môže dostať život sv. Alžbety Uhorskej a dejiny mesta viac do povedomia Košičanov, návštevníkov mesta, ale i Slovenska a Európy.

Sv. Alžbeta Uhorská tak môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo všetkých. Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober začiatkom tohto mesiaca informovala, že Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí na základe jeho žiadosti schválila svätú Alžbetu Uhorskú ako patrónku Košíc. Sv. Alžbeta Uhorská je v Košiciach od dávna uznávaná svätica. Azda najznámejšia dominanta mesta, Dóm sv. Alžbety.

Vyobrazenie sv.Alžbety nesie aj najstaršia mestská pečať. Sv. Alžbeta patrí medzi vzory a nebeských ochrancov charitatívnej činnosti. Viaceré rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno a inšpirujú sa jej ideálmi. Svätá Alžbeta Uhorská sa narodila v roku 1207 a bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov a jeho manželky Gertrúdy. Známa je ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov a charitatívnych organizácií.

Zdroj: Košická arcidiecéza, Jaroslav Fabian

( TK KBS, ke, jfa; ml ) 20191118026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]