TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zomrel prof. Július Pašteka, popredná osobnosť literárnej a kultúrnej sféry
P:3, 16. 11. 2019 15:10, DOMBratislava 16. novembra (TK KBS) V noci 16. novembra zomrel vo veku 95 rokov literárny vedec, teatrológ, umenovedec a estetik profesor Július Pašteka.

Narodil sa 16. júla 1924 v Seredi, vyštudoval na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave, kde aj celý svoj život prežil. Už ako doktorand prejavil svoje schopnosti a vedomosti, nemohol ich však karierne rozvinúť a uplatniť, lebo sa nikdy nestal poplatný komunistickému režimu.

Až po zmene režimu po roku 1989, bol plne rehabilitovaný a boli mu udelené akademické hodnosti. Politická zmena bola impulzom k nepredstaviteľnému pracovnému nasadeniu. Svoju už aj tak bohatú personálnu bibliografiu, ktorá zachytáva pôvodné knižné diela, editorsky pripravené diela, realizované edičné návrhy, príspevky v zborníkoch, preklady, knižné a časopisecky publikované štúdie ako aj široký výber z publicistiky obohatil v priebehu dvadsaťročia ďalšími stovkami.

S veľkou láskou literárneho vedca sa venoval dielam autorov, prevažne katolíckych kňazov, ktoré nemohli byť v čase komunizmu vydané a tak zapĺňal biele miesta v slovenskej literatúre.

Je to impozantná práca a neuveriteľne bohaté dielo slovenského katolíckeho intelektuála, ktorý za každých okolností ostal verný svojmu presvedčeniu. Dôkazom toho sú mnohé vyznamenania, ktoré profesor Július Pašteka dostal. Tie najvyššie sú: Veľký kríž rytierskeho rádu sv. Gregora Veľkého, ktorý mu udelil pápež Ján Pavol II. v roku 1999 a Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy, ktorý mu udelil prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v roku 2004.

Kardinál Ján Chryzostom Korec o ňom povedal: „Profesor Július Pašteka je muž nepodkupný, človek slovenský a veriaci, hodný všetkej úcty. Svojim kultúrnym dielom je pokladom slovenskej kultúry. Pokladom je jeho dielo, ale ešte väčším pokladom je pre nás on sám svojou ušľachtilou osobnosťou veľkého veriaceho vzdelanca.“

Profesor Pašteka bola popredná osobnosť nielen literárnej, ale celokultúrnej sféry, ktorá pôsobila najmä v oblasti slovenskej literárnej, dramatickej a výtvarnej tvorby, pričom sa nesmie obísť jeho znalosť a edičná i publikačná činnosť na poli svetovej literatúry a kultúry. Išlo o mimoriadny zjav katolíckeho intelektuála, ktorého činnosť vo vysokej miere ovplyvnila slovenskú kresťanskú kultúru počas obdobia komunizmu, no rovnako aj po ňom.

Profesor Július Pašteka bol vyznamenaný viacerými najvýznamnejšími štátnymi aj vedecko-pedagogickými vyznameniami od prezidenta Slovenskej republiky, Slovenskej akadémie vied, Matice slovenskej. Veľmi významné je jeho ocenenie rytierskym rádom sv. Gregora Veľkého pre laikov, najvyšším vyznamenaním tohto druhu, ktorý mu udeli pápež Ján Pavol II. roku 1999.

V roku 2006 získal ocenenie Konferencie biskupov Slovenska Fra Angelico. V septembri 2009 mu udelila čestný titul doctor honoris causa Katolícka univerzita v Ružomberku.

-
Aktualizované( TK KBS, jpa, ako; ml ) 20191116002   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020